Reklama

Kultura

Krakowscy muzycy w dworskim salonie w Kolbuszowej

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.04.2023
73466_dwor
Share
Udostępnij
W niedzielę, 30 kwietnia o godz. 18.00 w dworskim salonie w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej koncert znakomitych muzyków z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Wystąpią altowioliści:  Jacek Dumanowski i jego student, Adam Dragan, a towarzyszyć im będzie Wiesława Pławska na fortepianie. Bilety w cenie 30 zł normalny i 15 zł ulgowy można kupić przed koncertem albo online http://muzeumkolbuszowa.pl/dla-zwiedzajacych/kup-bilet.
 
Zabrzmi muzyka barokowa i klasycystyczna. Melomani przyjeżdżający do kolbuszowskiego parku etnograficznego poznali już wielu muzyków, przeróżne instrumenty oraz utwory od średniowiecza po współczesność. Altówki jednak jeszcze w brzezińskim dworze nie było.
 
W programie:
Heinrich Ignaz Franz Biber – Passacaglia g-moll (w transkrypcji na altówkę)
Johann Nepomuk Hummel – Fantazja na altówkę
Johann Sebastian Bach – Sonata D-dur BWV 1028
Johann Baptist Vanhal – Sonata altówkowa C-dur
 
Dr hab. Jacek Dumanowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiował w klasie prof. Janusza Pisarskiego i otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Od 1991 r. jest pierwszym altowiolistą orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis, z którą również występuje jako solista. Współpracował m.in. z Warszawską Operą Kameralną i Przemyską Orkiestrą Kameralną oraz zespołami: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Landestheater Orchester Detmold czy Il Tempo. Brał udział w festiwalach i cyklach koncertowych, m.in. „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, Koncertach Uniwersyteckich i Letnich Koncertach we Floriance. W swoim dorobku ma również wiele koncertów kameralnych w Polsce, Niemczech, Francji, USA z takim muzykami jak Mainhart Niedermayr oraz Simon Standage. Obecnie jest wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej, od 2001 r. na stanowisku adiunkta.
 
Adam Dragan jest studentem III roku Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Uczy się gry na altówce w Katedrze Skrzypiec i Altówki w klasie dr. hab. Jacka Dumanowskiego. Jako kameralista był laureatem licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Fascynuje go muzyka tradycyjna Lasowiaków. Jako skrzypek solista jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2017 r.) i II nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (2018 r.). Jest prymistą w kapeli Cmolaskie Chłopoki zdobywającej nagrody i wyróżnienia w konkursach poświęconych folklorowi muzycznemu.
 
Dr Wiesława Pławska ukończyła Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Swoje umiejętności doskonaliła w Weimarze pod kierunkiem prof. Jacoba Lateinera z Julliard School of Music. Jest doświadczoną, wielokrotnie nagradzaną kameralistką. Akompaniowała na kursach muzycznych w Żaganiu, Przemyślu, Krakowie i Krzyżowej. Koncertuje w kraju i za granicą, nagrywa dla radia i telewizji. Uczy także w szkołach muzycznych niższych stopni, a jej uczniowie są laureatami konkursów krajowych i międzynarodowych. W 2013 r. uhonorowana została nagrodą  dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej  za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Obecnie jest starszym wykładowcą na Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracuje z Katedrą Wiolonczeli i Kontrabasu oraz Katedrą Skrzypiec i Altówki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy