Reklama

Kultura

Alek Berkowicz i Psalmy Dawidowe w WDK

Alina Bosak
Dodano: 30.09.2022
67605_bbbbb
Share
Udostępnij
Psalmy Dawidowe napisane przez Jana Kochanowskiego z muzyką Alka Berkowicza, kontrabasisty Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, w wykonaniu jego i zespołu, będzie można usłyszeć na koncercie w niedzielę 2 października. Na scenę przy ul. Okrzei zaprasza Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który jest również wydawcą płyty „Psalmy Dawidowe”. W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą” będzie w niedzielę rozdawana za darmo osobom, które skończyły 60 lat.
 
W niedzielę o godzinie 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie Alek Berkowicz i jego zespół wystąpią z koncertem „Psalmy Dawidowe z Czarnolasu i Rzeszowa”. Wykonają najpiękniejsze psalmy Jana Kochanowskiego, do których muzykę napisał Alek Berkowicz, a aranżacje kwartetu stworzył Andrzej Mozgała. Alek Berkowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, jest kontrabasistą Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej. Tworzy także własne projekty muzyczne, komponuje muzykę i śpiewa. Przy tworzeniu muzyki inspiruje się m.in. poezją minionych epok. 

Psalmy Kochanowskiego

Napisane przez Jana Kochanowskiego w 1579 roku Psalmy Dawidowe to nie tyle tłumaczenie biblijnej Księgi Psalmów, co jej parafraza. „Głównym, jak się zdaje, celem tego działania było uczynienie z psalmów pieśni, a z biblijnej księgi psalmów właściwie… domowego śpiewnika, bo do każdego psalmu na bieżąco muzykę na cztery głosy napisał Mikołaj Gomółka: Psałterz Dawidów, można było śpiewać po szlacheckich dworach i dworkach. Nikt przed Kochanowskim niw uczynił z psalmów pieśni”, przypomina prof. Krzysztof Koehler w nocie na płycie Alka Berkowicza. I przypomina, jakim nowatorstwem wykazał się w owych czasach Kochanowskich. Co sam podkreślił w jednym z najbardziej znanych dziś cytatów: 
 
„I wdarłem się na skałę pięknej Kalijopy, 
gdzie dotychmiast nie było znaku polskiej stopy (…).
I teraz ci z Libanu niosę Dawidowe 
złote gęśli, a  przy nich polskie pieśni nowe…”
 
Płytę „Psalmy Dawidowe” pomógł artystom nagrać Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
 
– Rok temu w ramach Podkarpackich Konfrontacji Muzycznych zorganizowaliśmy koncert Alka Berkowicza  „Psalmów z Psałterza Dawidowego” wg poezji Jana Kochanowskiego w zabytkowym dworku w Niwiskach. Repertuar spotkał się z tak ciepłym przyjęciem, że narodził się pomysł nagrania płyty. W dziele Jana Kochanowskiego i Alka Berkowicza muzyka łączy się z historią, co bliskie jest także temu, co staramy się wspierać, dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie tej płyty i mamy nadzieję, że koncert w Rzeszowie jest wstępem do kolejnych – mówi Damian Drąg, dyrektor WDK w Rzeszowie.  

Płyta gratis

Bilety na niedzielny koncert w Rzeszowie kosztują 20 zł. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach „Weekendu z kulturą dla Seniora” i z tej też okazji wszyscy seniorzy powyżej 60 roku otrzymają w prezencie egzemplarza płyty Alka Berkowicza. Regularna cena płyty „Psalmy Dawidowe” wynosi 30 zł.  
 
Na płycie i w koncercie występują: Alek Berkowicz (kontrabas, wokal), Krzysztof Mroziak (fortepian), Grzegorz Wziątka (gitara), Andrzej Mozcała (saksofon sopranowy, cymbały, aranżacje kwartetu), Damian Sąsiadek (instrumenty perkusyjne), Katarzyna Motyka (śpiew), Karolina Szatkowska (śpiew), Natalia Musz (skrzypce), Natalia Kmita (skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka), Monika Bieda-Kapias (wiolonczela).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy