Reklama

Kultura

Fragmenty z najwspanialszych oper w Filharmonii Podkarpackiej

Opracowanie Monika Szczepan
Dodano: 10.02.2014
10801_gl
Share
Udostępnij
W najbliższy piątek, 14 lutego o godz. 19, w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Tokarczyka. Tego wieczoru dla podkarpackiej publiczności zaśpiewa sopranistka Anna Wiśniewska-Schoppa oraz Irakli Murjikneli – tenor. 
 
Podczas piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej będziemy mieli szansę usłyszeć fragmenty z oper G. Pucinniego („Cyganeria”, „Madame Butterfly”, „Tosca”), G. Verdiego („Aida”, „Traviata”, „Rigoletto”, „Trubadur”), P. Czajkowskiego („Eugeniusz Oniegin”) i V. Belliniego („Norma”). 
 
Tomasz Tomczyk
 
Tomasz Tokarczyk ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: studia dyrygenckie oraz wiolinistyczne. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i  wyróżnień, otrzymał m.in. Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Pracował jako dyrygent Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, był kierownikiem muzycznym i dyrygentem Opery w Szczecinie, a następnie związał się z Operą Krakowską – początkowo jako kierownik orkiestry i dyrygent, a od roku 2008 – również jako kierownik muzyczny. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi. W październiku 2011 roku na Festiwalu Operowym w Wexford (Irlandia) poprowadził spektakl Maria Romana Statkowskiego – pierwsze poza Polską wykonanie opery. W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.
 
Anna Wiśniewska-Schoppa
 
Anna Wiśniewska-Schoppa to absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Do swoich zawodowych sukcesów może zaliczyć m.in. partię Tatiany w operze „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego w Operze Narodowej-Teatrze Wielkim w Warszawie, udział w realizacji opery „Turandot”  G.Pucciniego (przygotowanie partii Liu na scenie) w tournée wyjazdowym w Niemczech. Wcieliła się również w rolę Mimi w operze „Cyganeria” G. Pucciniego, Cio-Cio-san w operze „Madama Butterfly”, Elżbiety w „Don Carlosie” czy tytułową rolę w „Tosci” G. Pucciniego. Artystka uczestniczyła w wielu śpiewaczych kursach mistrzowskich. Jest solistką licznych koncertów kameralnych w kraju i za granicą.
 
Irakli Murjikneli
 
Irakli Murjikneli ukończył szkołę teatralną, jednakże przede wszystkim kształcił się w kierunku wokalnym, m.in. w Państwowym Konserwatorium im. Vano Saradjishvili’ego w Tbilisi. Współpracował z Operą Studio,  a od stycznia 2012 r. występuje jako solista Państwowego Teatru Opery i Baletu im. Z. Paliashvili’ego w Tbilisi. Był laureatem wielu nagród oraz wyróżnień, a także uczestnikiem wielu prestiżowych sypendiów, np. czteroletnie stypendium ‘Pierwszej Damy Gruzji – Sandry Ruelofs’. W jego repertuarze znajdziemy takie wykonania jak m.in.: Verdi – Rigoletto – Książę, Verdi – La Traviata – Alfredo, Czajkowski – Eugeniusz Oniegin – Leński, Rossini – Stabat Mater – Tenor, Dvořák – Stabat Mater – Tenor, R.Shtrauss – Der Rosenkavalier – Der Tenor, Donizetti – Don Pasquale – Ernesto. 
 

Koncert Orkiestry Symfonicznej

Tomasz Tokarczyk – dyrygent
Anna Wiśniewska-Schoppa – sopran
Irakli Murjikneli – tenor

Filharmonia Podkarpacka im.  im. Artura Malawskiego w Rzeszowie ul. Chopina 30

14 lutego 2014 r. (piątek), godz. 19
Cena biletu: normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł
 
W programie fragmenty z oper: 
V. Bellini – „Norma”
G. Verdi – „Aida”, „Traviata”, „Rigoletto”, „Trubadur”
G. Puccini –  „Cyganeria”, „Madame Butterfly”, „Tosca”
P. Czajkowski – „Eugeniusz Oniegin”
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy