Reklama

Kultura

Ludmił Angelow w Filharmonii Podkarpackiej

Artykuł Partnera
Dodano: 07.01.2014
10056_IMGP2917
Share
Udostępnij
10 stycznia (piątek) o godzinie 19 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się jedno z ważniejszych wydarzeń w tym sezonie – wykonanie niedawno odkrytego Koncertu fortepianowego h-moll Maurycego Moszkowskiego. O Maurycym Moszkowskim Paderewski mawiał, że "po Chopinie najlepiej rozumie, jak pisać na fortepian". Z kompozycjami słynnego muzyka zmierzą się Ludmił Angelov – pianista oraz Vladimir Kiradjiev. 
 
Pianista Ludmił Angelow wraz z Vladimirem Kiradjievem przygotowali kilka wykonań premierowych Koncertu fortepianowego h-moll Maurycego Moszkowskiego w różnych krajach europejskich. Pierwszy z nich odbędzie się w Warszawie z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Na mapie koncertowej znajdzie się również Rzeszów! 
 
Ludmił Angelow
 
Pianista urodził się w Warnie i ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Władigerowa w Sofii. Zdobywał nagrody na takich międzynarodowych konkursach jak, między innymi, Senigallia (Włochy, 1976 r.), Koncert im. Fryderyka Chopina (Polska, 1985 r.), Palm Beach International Competition/Międzynarodowy Konkurs w Palm Beach/(USA, 1990 r.), Piano Masters/Mistrzowie Fortepianu/(Monte Carlo, 1994 r.) oraz World Piano Masters Tour/Światowe Tournee Mistrzów Fortepianu/(Francja, 1997 r.). 
 
Od 1992 r. Ludmił Angelov mieszka w Toledo, w Hiszpanii, gdzie jest dyrektorem ds. artystycznych – założycielem Festiwalu Muzycznego w Toledo.
 
Znane na całym świecie recitale
 
Cieszący się popularnością w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Korei i na Tajwanie, Ludmił Angelov wykonywał recitale, koncerty muzyki kameralnej i grał jako solista z wieloma wiodącymi orkiestrami pod batutą słynnych dyrygentów
 
Przygody z Chopinem
 
W sezonie 1987-1988, Ludmił Angelov wykonał wszystkie dzieła Chopina na fortepian w cyklu 12 recitali. Za to wyjątkowe wydarzenie dostał nagrodę „Młodego Muzyka Roku w Bułgarii”. Uczestniczył również w kilku najważniejszych Festiwalach Chopinowskich. W 1999 r. wykonał z wielkim powodzeniem dzieła wszystkie Chopina w Madrycie i w innych miastach Hiszpanii. 
 
Od 2010 r. wykonuje dzieła wszystkie Chopina w Hiszpanii i w Bułgarii, oraz objeżdża Francję, Włochy, Belgię, Polską, Grecję, Serbię, Słowenię, Koreę Południową i U.S.A. Ponadto nagrał 5 koncertów fortepianowych Pancho Władigerowa dla brytyjskiej wytwórni płytowej Toccata Classics. Jesienią 2010 r. prowadził Pierwsze Międzynarodowe Chopinowskie Klasy Mistrzowskie na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Sofii.
 
Występy w największych salach koncertowych
 
Debiutowy recital Ludmiła Angelova miał miejsce w Nowym Jorku w 1990 r. w Lincoln Centre. Grał również w wielu słynnych salach koncertowych, między innymi, w sali Filharmonii Berlińskiej, w sali Pleyel i Gaveau w Paryżu, w Hercules Saal w Monachium, w sali Concertgebouw w Amsterdamie, w Operze w Monte-Carlo, w sali Brucknerhaus w Linz, Auditorio Nacional w Madrycie, Auditori w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, w salach koncertowych konserwatorium w Moskwie i w Milanie, w Pałacu Muzyki w Atenach, w sali KBS w Seulu itd.

Występy festiwalowe
 
Spośród jego wystąpień w 2000 r. najbardziej udane były jego recitale na Międzynarodowym Festiwalu Fortepianowym La Roque d’Anthéron i na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Warszawie. W 2002 r. Ludmił Angelov zadebiutował na Festiwalu w Newport w U.S.A.
 
Najważniejsze nagrania
 
Nagrywał dla RCA, Gega New, France Classique, Pentatone i Danacord. Jego wykonania były transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie, w U.S.A., Argentynie i Korei. Jego nagrania wszystkich rond i wariacji Chopina zostały nagrodzone przez Międzynarodowy Instytut Chopina w Warszawie nagrodą Grand Prix du Disque Chopin. 
 
Od 2006 r. Ludmił Angelov wykonuje kilka światowych premier dzieł Nikołaja Kapustina, a obecnie uważa się go za jednego z wiodących interpretatorów muzyki Kapustina. 
 
fot. materiały prasowe
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy