Reklama

Kultura

Koncert w filharmonii w 200. rocznicę urodzin Łukasiewicza

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 17.03.2022
61214_nafta
Share
Udostępnij
W piątek, 18 marca o godz. 19 w Filharmonii Podkarpackiej koncert poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi –  w 200. rocznicę urodzin wybitnego polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonisty i działacza niepodległościowego.  
 
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego oraz klarnecista Robert Mosior – muzyk, solista rzeszowskiej orkiestry. W programie koncertu „Tańce góralskie”, jeden z najpopularniejszych fragmentów instrumentalnych z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, wspaniale oddające ducha góralszczyzny.
 
 – Będą też utwory na orkiestrę węgierskiego twórcy – Béli Kélera oraz Koncert na klarnet i orkiestrę Karola Kurpińskiego, w formie zachowanej do naszych czasów, czyli pierwszej części. Dzieło wykonane po raz pierwszy z wielkim powodzeniem w Paryżu, w 1823 roku do dziś urzeka pięknymi melodiami i zachwyca efektowną wirtuozerią – dodaje Katarzyna Senderska z Filharmonii Podkarpackiej.
 
Można jeszcze kupować bilety na https://filharmonia.rzeszow.pl/.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy