Reklama

Kultura

III Rzeszowskie Święto Wokalne z piosenkami Osieckiej

Elżbieta Lewicka
Dodano: 24.10.2013
8332_sw-wokalne-3
Share
Udostępnij
Od 26 do 27 października podczas koncertów III Rzeszowskiego Święta Wokalnego słuchać będziemy piosenek Agnieszki Osieckiej. Miłośnicy muzyki z niecierpliwością już czekają na nowe interpretacje, zwłaszcza, że uczestnicy rzeszowskiego festiwalu nigdy nie korzystają z półplaybacków i innych „wynalazków” ułatwiających wokalne występy. Robią przy tym rzecz wielką: od początku istnienia Rzeszowskiego Święta Wokalnego starają się ocalić od zapomnienia twórczość największych osobowości polskiej sceny muzycznej, promują polską piosenkę, tę dawna i dawniejszą – może piękniejszą i cenniejszą pod wieloma względami od współczesnych pseudo przebojów – często zupełnie nie przebojowych, bez treści, emocjonalnego przekazu i jakiegokolwiek muzycznego sensu. 
 
Wymyślony przez Arkadiusza Kłusowskiego festiwal – Rzeszowskie Święto Wokalne i powołana w 2011 roku Rzeszowska Grupa Artystyczna, to zjawiska w Rzeszowie bezprecedensowe. Czas, jaki mieli od pomysłu do realizacji swoich artystycznych idei, był bardzo krótki. Możliwości finansowe – zerowe. Uczestnicy I Rzeszowskiego Święta Wokalnego zaśpiewali piękne piosenki z repertuaru Niemena. Podczas II edycji Święta Wokalnego usłyszeliśmy piosenki śpiewane niegdyś przez Andrzeja Zauchę. W wykonaniu młodych wokalistów zabrzmiały one niezwykle profesjonalnie, świeżo, wręcz nowatorsko i wzruszająco. Do najpiękniejszych wykonań należały interpretacje tercetu Mocha, który zaśpiewał ”Zielono mi” i „ C’est la vie” – piosenka na nowo odkryta przez genialnego Ralpha Kamińskiego. II edycja Festiwalu przyniosła też znakomite koncerty w Polskim Radiu Rzeszów i na Rynku oraz kameralny wieczór w kawiarni Estrada Caffe. Tam bowiem koncertowali Małgorzata Boć, tercet Jedna Chwila i Krzysztof Iwaneczko. 

Święto muzyki Osieckiej

Tegoroczne Święto Wokalne poprzedzają warsztaty wokalne pod kierownictwem Magdaleny Skubisz, wokalistki, pedagoga, absolwentki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, na których uczestnicy szlifują swoje umiejętności. Warsztaty odbywają się od wtorku, 22 października w rzeszowskim Klubie Garnizonowym. Podczas zajęć grupowych, mających charakter otwarty, oraz lekcji indywidualnych, biorący w nich udział wokaliści ćwiczą emisję głosu, dykcję i interpretację piosenek.

26 października, o godzinie 20. w Polskim Radiu Rzeszów odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert, transmitowany na antenie radia i zarejestrowany live w studiu. Natomiast w niedzielę, 27 października, o godz.18 w sali Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego słuchać będziemy koncertu galowego „Ku pamięci Osieckiej”.
 
W koncercie wezmą udział goście specjalni: Sara Chmiel – wokalistka zespołu Łzy oraz Dominika Barabas – laureatka festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Podczas festiwalu wystąpi czternaścioro młodych wokalistek i wokalistów, a wśród nich wykładowczyni festiwalowych warsztatów, Magdalena Skubisz, oraz dyrektor artystyczny Rzeszowskiego Święta Wokalnego, Arek Kłusowski.
 
Artystom towarzyszyć będzie sześcioosobowy zespół pod kierownictwem Krzysztofa Mroziaka, złożony ze świetnych muzyków działających na co dzień na Podkarpaciu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy