Reklama

Kultura

Marta Kraus i film “IO” w roli głównej w Kinie za Rogiem

Aneta Gieroń
Dodano: 27.03.2023
72817_marta
Share
Udostępnij
Już we wtorek, 28 marca o godz. 18:00 w Kinie za Rogiem Cafe spotkanie z Martą Kraus, szefową Podkarpackiej Komisji Filmowej w ramach cyklu „Kobieta w Roli Głównej”. Po dyskusji, projekcja filmu „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, do którego zdjęcia kręcono także na Podkarpaciu, a który był tegorocznym polskim kandydatem do Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego. Bilety 25zł. Rezerwacje: https://kzrcafe.pl/film/io-9/.
 
Marta Kraus, rzeszowianka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2016 roku jest kierowniczką Podkarpackiej Komisji Filmowej. Obdarzona wiedzą, doświadczeniem, miłością do kina i tym „czymś”, co pozwalało w ostatnich 7 latach tak dobrze wydawać samorządowe pieniądze, że aż 3 filmy kręcone na Podkarpaciu były nominowane do Oscarów: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Boże ciało” Jana Komasy i „IO” Jerzego Skolimowskiego. 
 
Ona sama żartuje, nie zna odpowiedzi na pytanie, jak znajduje się „pewniaki” do Oscarów.

– To bardzo miłe, gdy polskie filmy walczą o Oscara i to obrazy, które plany zdjęciowe miały na Podkarpaciu, a my mieliśmy swój udział, także finansowy, w ich produkcji – twierdzi Marta Kraus. – Podkarpacka Komisja Filmowa powstała w 2016 roku z inicjatywy Sejmiku Województwa Podkarpackiego i jest dysponentem pieniędzy, jakie posiada Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy. Działa w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Jerzy Skolimowski na Podkarpaciu

W trakcie wtorkowego spotkania będzie można się dowiedzieć,  jak współpracuje się z największymi reżyserami, chociażby Jerzym Skolimowskim? Co się czuje odbierając nagrodę Polskiej Akademii Filmowej albo przechodząc czerwonym dywanem w Cannes?
 
Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane upominki ufundowane przez Wydawnictwo Dreams i Monolith Films, a po rozmowie zaplanowano wspólne oglądanie „IO” Jerzego Skolimowskiego. Świata z perspektywy zwierzęcia, tytułowego IO, szarego osiołka o melancholijnym spojrzeniu. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy