Reklama

Kraków

Wystawa „Re-formy ciało” w kinie Kijów

Źródło: krakow.pl
Dodano: 11.01.2024
Zdjęcie: krakow.pl
Zdjęcie: krakow.pl
Share
Udostępnij

Od 19 stycznia do 4 marca w kinie Kijów będzie można oglądać wystawę rzeźb Łukasza Mamicy. Rzeźby wykonane z aluminium pochodzącego z puszek zbieranych w przestrzeni publicznej, mają skłaniać do kreatywnego odczytania inspiracji autora przy tworzeniu poszczególnych form.

Re-formy” są autorskim przetworzeniem rzeczywistości, której nadana zostaje nowa forma. Zbierane, łatwe do zgniecenia aluminiowe puszki, po przetopieniu zmieniają swoją formę i stają się obiektami sztuki, skłaniając do refleksji nad obiegiem materii i zmiennością tego, co nas otacza. Postumenty rzeźb to jednocześnie pojemniki na zużyte puszki aluminiowe.

Wernisaż wystawy odbędzie się we foyer kina Kijów 19 stycznia o godz. 19.00. Prologiem wystawy była zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku ekspozycja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia „Re-formy” są metaforą świata, na który patrzymy, nie zawsze go rozumiejąc. Tryptyk „Ciało”, który zostanie zaprezentowany w przestrzeni kina Kijów, jest głosem w dyskusji o formie przedstawiania jednego z najbardziej istotnych tematów w sztuce, jakim jest ludzkie ciało. A faktura „Re–form” sprawia, iż odbijające się od nich światło tworzy niepowtarzalne, zależne od pory dnia, ulotne refleksy, pozostawiając przestrzeń dla różnych interpretacji.

Łukasz Mamica jest wykładowcą akademickim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prowadzącym badania dotyczące designu, autorem książki „The Co-creative University Evaluation, Expectations and Economic Policy Implications”, współpracuje z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

− Jednym z obszarów moich zainteresowań jest koncepcja ko-kreatywności, zakładająca że poza kreatywnością twórcy w procesie tworzenia dzieła, równie ważne jest zaangażowanie odbiorcy w zakresie zrozumienia inspiracji autora przy jego powstaniu. Projekt „Re-formy” jest efektem moich doświadczeń artystycznych w zakresie poszukiwania tego typu kontaktu z odbiorcą, którego zachęcam do kreatywnego myślenia – podkreśla Łukasz Mamica.

Wystawie towarzyszy projekcja krótkiego filmu animowanego przedstawiającego koncepcję jednej z prezentowanych ko-kreatywnych rzeźb. Do współpracy przy animacji została zaproszona między innymi graficzka Aleksandra Siekierko oraz muzyk Bartłomiej Burakowski.

Cykl „Ciało” jest pierwszą odsłoną projektu „Re-formy”, autor rzeźb zapowiada kontynuację. Dodatkowe informacje na STRONIE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy