Reklama

Kraków

Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany

smietanacompetition.com; krakow.pl / opracowanie PG
Dodano: 11.10.2023
369723208_672585911557295_4695860915240283743_n-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Od 19 do 22 października odbędzie się V. edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. W konkursie mogą wziąć udział gitarzyści do 35. roku życia grający muzykę jazzową i pokrewną na gitarze dowolnego rodzaju.

Jarek Śmietana zmarł tragicznie w 2013 roku. 2 lata później, w roku 2015, Fundacja My Polish Heart, znana między innymi ze współorganizowania Summer Jazz Festival Kraków zorganizowała pierwszą edycję Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany.

Legenda jazzu

Autorskie kompozycje, muzyka jazzowa, bluesowa, improwizacyjna, współpraca z najwybitniejszymi muzykami z Polski i świata, a także wybitne aranżacje XX-wiecznych polskich klasyków takich jak „Gdzie ci mężczyźni” czy „Ta ostatnia niedziela”. To dorobek, dzięki któremu Jarosław Śmietana na stałe zapisał się w historii muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Współpraca z najlepszymi

Wirtuoz w swojej karierze miał okazję współpracować z najwybitniejszymi muzykami takimi jak Art Farmer, David Gilmour, John Abercrombie, Zbigniew Seifert, Freddie Hubbard, Eddie Henderson czy Joe Zawinul. Nic więc dziwnego, że w upamiętniający go konkurs również zaangażowali się najlepsi. Dotychczas w konkursowym jury zasiadali m.in. John Abercrombie, Mike Stern, Ed Cherry, Peter Bernstein, Giovanni Weiss, Wolfgang Muthspiel oraz Marek Napiórkowski.

Program wydarzenia

Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej. W półfinałąch wystąpi 12 uczestników z 4 kontynentów. Podczas konkursu odbędą się również jam sessions oraz codzienne koncerty w tym podsumowujący koncert galowy z udziałem laureatów i gwiazd.

Specjalną nagrodę dla uczestników przyznają osobiście Alicja i Anna Śmietana. Podczas konkursu odbędą się również jam sessions oraz codzienne koncerty w tym podsumowujący koncert galowy z udziałem laureatów oraz gwiazd.

Szczegółowe informacje znajdują się na STRONIE konkursu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy