Reklama

Kraków

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Krakowa

krakow.pl / SŁ
Dodano: 08.12.2023
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Share
Udostępnij

Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny zawita do Krakowa. W niedzielę, 10 grudnia, harcerze z Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego podzielą się nim z mieszkańcami naszego miasta. „Czyńmy pokój” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Po raz trzydziesty trzeci harcerki i harcerze będą strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpocznie się o godz. 15.45 na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie odbędzie się apel harcerski. O godz. 16.30 zostanie odprawiona msza w katedrze na Wawelu. Ok. godz. 17.45 odbędzie się uroczysty przemarsz z Wawelu na Rynek Główny. O godz. 18.15 pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym harcmistrz Artur Walkowiak – komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz harcmistrz Mateusz Klimczak – komendant Hufca ZHP Kraków-Śródmieście przekażą Bogusławowi Kośmiderowi, zastępcy prezydenta Krakowa, zapalony lampion Betlejemskiego Światła Pokoju.

Akcję „Światła Pokoju” z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju Światełko dociera do ponad 25 krajów europejskich, w tym także do Polski. Co roku wybrane przez ORF dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia i tu przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu europejskich krajów.

Od 1991 r. małopolscy harcerze dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą by Światło trafiło do ich domów podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zkrakowska.zhp.pl.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy