Reklama

Kraków

17. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Źródło: krakow.pl
Dodano: 24.11.2023
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Zdjęcie: Materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w Krakowie od 26 kwietnia do 5 maja 2024 roku. Organizatorzy Festiwalu zaprezentowali koncepcję artystyczną na kolejny rok oraz identyfikację graficzną autorstwa Tomasza Kuczmy, która nawiązuje do kręgów życia.

Koncepcja artystyczna

Zbliżająca się, 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA skłania do wielu refleksji. Choćby tych o uciekającym bezlitośnie czasie, który starają się na moment zatrzymać i zarejestrować twórcy filmowi. Ciężko nie pomyśleć też o targanym wojnami i różnego typu kryzysami świecie, jaki odbijają z wielu perspektyw festiwalowe filmy. Konflikt izraelsko-palestyński, wciąż trwająca agresja rosyjska w Ukrainie czy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – dobitnie uświadamiają, że historia wcale nie zawsze jest nauczycielką życia. Bezlitośnie odsłaniają za to wszechobecny lęk przed szeroko pojmowaną Innością. Napędzający w dużej mierze nienawiść rasową, etniczną oraz na tle genderowym, seksualnym czy klasowym, jaką karmią się ci, stojący na straży starego porządku społecznego i politycznego.

Kino ze swoją wyjątkową właściwością nauki tolerancji i empatii oraz filmy prezentowane w ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” oraz Konkursu Polskich Filmów Fabularnych mogą być rodzajem odtrutki na toksyczną codzienność. A produkcje pokazywane w nowych festiwalowych sekcjach, które przyglądają się bliżej dorastającym dziewczynom i ich niesamowitej energii; rozmaitego typu „czarnym owcom”, nieprzystającym do powszechnie obowiązujących norm i wyobrażeń; dramatom sądowym i thrillerom o niesprawiedliwościach społecznych, a wreszcie – pojmowanym dosłownie i metaforycznie granicom i podziałom – mamy nadzieję – staną się dla naszych widzek i widzów nie tylko cennymi lekcjami oswajania odmienności. Ale czymś zdecydowanie więcej – porywającymi filmowymi przygodami, w których różnice są celebrowane, a Inność staje się źródłem siły.

Identyfikacja graficzna

Key Visual Mastercard OFF CAMERA 2024 symbolizuje splatające się ze sobą kręgi życia. Nasze historie, choć tak różne, są ze sobą nierozerwalnie połączone i wpływają na siebie nawzajem. Tylko od nas zależy czy będziemy świadomie dążyli do harmonii i lekkości czy, próbując narzucić innym swój kierunek, wprowadzimy do naszego splotu chaos. Dziękuję Mai Ganszyniec za wsparcie kreatywne.

Tomasz Kuczma to twórca multidyscyplinarny, autor tegorocznego key visualu Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Autor okładek płyt, wizualizacji koncertowych, teledysków, sesji zdjęciowych, plakatów i identyfikacji wizualnych dla takich artystów, jak: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Smolik, Natalia Przybysz, Mery Spolsky, Rubens, Reni Jusis, Natalia Szroeder, Daria Zawiałow, Ania Karwan, Kayah czy Julia Wieniawa. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie komunikacji wizualnej. Jest autorem logotypów i systemów identyfikacji dla m.in. wytwórni Kayax Music i Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Prowadzi Pracownię 108 na warszawskim Starym Mokotowie.

Pierwsza pula karnetów już wkrótce

Już niedługo rozpocznie się sprzedaż pierwszej puli karnetów na Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2024. Zaprezentowane zostaną także sekcje tematyczne przyszłorocznej edycji. Warto więc śledzić stronę internetową Festiwalu www.offcamera.pl oraz media społecznościowe, by być na bieżąco i nie przegapić okazji uczestnictwa w jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy