Reklama

Kraków

Nowoczesne i ekologiczne miasto przyszłości

krakow.pl / SŁ
Dodano: 10.02.2024
Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl
Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl
Share
Udostępnij

15-minutowe miasta, Transport 4.0, elektromobilność – czy to jedynie chwytliwe hasła, czy przyszłość Krakowa? Na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań infrastrukturalnych rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Innowacji, Funduszy Europejskich i Metropolii.

Miasta 15-minutowe to miasta, w których podczas krótkiej, 15-minutowej podróży mieszkaniec może dotrzeć we wszystkie niezbędne miejsca. To miasta dostarczające wiele rozwiązań mobilności, wspierające ruch pieszy, ale też zdecentralizowane usługi – szkolnictwo, sklepy, urzędy. Dzięki temu miasta 15-minutowe nie są zakorkowane, jakość powietrza jest lepsza, a mieszkańcom żyje się lepiej. To główne hasła jakie przyświecają firmom z branży nowych technologii. Jedna z nich, SEEDiA Sp. z o.o., zaprezentowała swoje rozwiązania technologiczne podczas posiedzenia Komisji Funduszy Europejskich i Metropolii RMK. – Nasze rozwiązania wspierają rozwój miast 15-minutowych i miast pieszych – stacje ładowania hulajnóg i rowerów miejskich, ławki solarne, wiaty autobusowe – polepszają jakość usług publicznych – można przeczytać na stronie internetowej firmy.

Podczas posiedzenia Komisji przedstawiciele firmy zaprezentowali m.in. solarne wiaty przystankowe, które wzbudziły duże zainteresowanie radnych. Inteligentne wiaty autobusowe pozwalają na ładowanie urządzeń mobilnych poprzez indukcję bądź wejście USB, oraz połączenie z darmową siecią Wi-Fi. Miasto natomiast oszczędza energię dzięki panelom fotowoltaicznym, oraz dostaje wgląd do danych zbieranych przez sensory znajdujące się w wiacie. – Czy wiaty są cały czas oświetlane, czy są w nich fotokomórki, które wzbudzają oświetlenie, kiedy ktoś tam przebywa? – dopytywał przewodniczący komisji Łukasz Sęk. W odpowiedzi usłyszał, iż jest możliwość wbudowania fotokomórek tak, by zachować oszczędność energii elektrycznej.

Duże zainteresowanie radnych wzbudziły także stacje ładowania hulajnóg i rowerów elektrycznych i ławki solarne. Jedna z ławek wyprodukowanych przez firmę SEEDiA znajduje się już w Krakowie i jest to ławka dedykowane Zbigniewowi Wodeckiemu. Multimedialna ławeczka artysty stanęła w 2021 r. w pobliżu Wawelu, na ul. Powiśle 11. Można dzięki niej posłuchać popularnych i lubianych piosenek jednego z najbardziej znanych muzyków Krakowa, wokalisty i kompozytora. Jednak z reguły firma produkuje te nowoczesne ławki z nieco bardziej prozaicznymi udogodnieniami. Każda ławka solarna jest wyposażona w ładowarki USB oraz opcjonalnie w moduł Wi-Fi zachęcając tym samym mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy