Kraków

Informacja o parametrach wody w Wiśle na stopniu Dąbie i Przewóz

Źródło: krakow.pl
Dodano: 24.05.2024
Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Share
Udostępnij

20 maja na Wiśle poniżej stopni Dąbie i Przewóz pojawiła się gęsta piana. Służby Wód Polskich przy współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska ustalają przyczynę, pobrano próbki wody. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski jest w stałym kontakcie z tymi instytucjami i monitoruje sytuację.

Jak informują Wody Polskie, pracownicy podjęli wszelkie działania w sprawie piany, która pojawiła się poniżej stopnia Dąbie oraz Przewóz, przy jednoczesnym wystąpieniu podwyższonych parametrów natlenienia wody i jej temperatury. Wody Polskie współpracują ze służbami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie w celu ustalenia przyczyn tych zjawisk.

Inspektorzy WIOŚ zostali skierowani na stopień wodny Dąbie i Przewóz w celu pobrania i analizy próbek wody. W rejonie stopnia wodnego Przewóz zlokalizowane są bojki, które służą do oznaczenia, czy w wodzie znajdują się złote algi. WIOŚ pobrał próbki i przekazał je do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i oczekuje na wyniki badań.

Jednocześnie WIOŚ informuje, że Centralne Laboratorium Badawcze systematycznie przeprowadza badania wody w Wiśle na Dworach pod kątem obecności złotych alg, które dotychczas nie zostały wykryte.

Próbki wody z Wisły pobrały również Wodociągi Miasta Krakowa SA w celu oznaczenia poziomu chlorków oraz przewodnictwa elektrycznego wody.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy