Kraków

Mistrzostwa Polski w boulderingu wracają do Krakowa

Źródło: krakow.pl / Opracowanie PG
Dodano: 10.11.2023
Zdjęcie: Mistrzostwa Polski w Boulderingu / Facebook
Zdjęcie: Mistrzostwa Polski w Boulderingu / Facebook
Share
Udostępnij

18 listopada, będziemy kibicować najlepszym w Polsce zawodnikom, którzy wezmą udział w mistrzostwach we wspinaniu na małych formach, czyli w boulderingu. To powrót po 2 latach przerwy! Start 18 listopada, sobota, w Centrum Wspinaczkowym „Bronx Bouldering” przy ul. Ojcowskiej 166a. Chętni do udziału w zawodach mogą się zapisać do 14 listopada.

Najlepsi wspinacze w Polsce już po raz dwudziesty siódmy powalczą o medale Mistrzostw Polski w boulderingu. Rundy eliminacyjne wystartują od godziny 10.00, a rozpoczęcie finałów zaplanowano na godzinę 20.00.

Członkowie kadry narodowej mogą się zapisać do 10 listopada.

W mistrzostwach mogą wystartować wszyscy chętni. Na podstawie wyników uzyskanych przez uczestników zawodów zostaną stworzone dwie klasyfikacje:

  • zawodnicy – osoby posiadające licencję zawodnika oraz aktualne badania sportowe i urodzone nie później niż w 2009 roku.
  • open – bez ograniczeń wiekowych i formalnych, ale bez możliwości udziału w finale.


Zgłoszenia są przyjmowane za pomocą platformy COMPETIT. Do końca października zawodnicy mieli zagwarantowane 100 miejsc. W listopadzie usunięto limit zgłoszeń do grupy „open”. W zawodach może wystartować maksymalnie 70 kobiet i 70 mężczyzn. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zawodnicy zostaną podzieleni na dwie grupy A i B. Będą mieli do pokonania 6 boulderów w dwóch rozdzielonych turach. Eliminacje odbędą się na 12 boulderach jednocześnie, 6 dla panów i 6 dla pań. Na wzór formuły Mistrzostw Świata Juniorów w Seulu. Do finału kwalifikuje się 6 najlepszych zawodników i zawodniczek. W finale obowiązuje formuła Pucharu Świata – 4 bouldery, 4 minuty.

Zawody odbędą się w sobotę 18 listopada, w Centrum Wspinaczkowym „Bronx Bouldering” przy ul. Ojcowskiej 166a. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie organizatora.

O boulderingu

Bouldering to swobodna forma wspinania, która wykonywana jest na mniejszych formacjach skalnych lub sztucznych ścianach bez użycia liny i uprzęży. Aby ją uprawiać, nie trzeba dysponować dużą ilością specjalistycznego sprzętu. Wszystko, czego potrzeba to dobrze dobrane buty, magnezja, która ułatwia utrzymanie chwytu i materac do asekuracji.

Ideą boulderingu jest pokonanie możliwie jak najtrudniejszej sekwencji ruchów. Zawody w tej dyscyplinie są bardzo atrakcyjne dla widzów. Wspinacze wykazują się nie tylko umiejętnościami technicznymi i siłą, ale często muszą wykonywać też ruchy wymagające od nich wręcz gimnastycznego wytrenowania.

Organizatorem zawodów jest Polski Związek Alpinizmu oraz Klub Sportowy Korona Kraków. Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Kraków. Zmaganiom zawodników patronuje także kampania sportowo-rekreacyjna „Kraków w formie”.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy