Kraków

Krynica Forum: Sądecczyzna to region wyjątkowo przedsiębiorczych mieszkańców

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dodano: 15.09.2023
Fot. PAP/M. Moryl
Fot. PAP/M. Moryl
Share
Udostępnij

W Krynicy-Zdroju wszystko ułożyło się w dobrej kolejności, najpierw powstało uzdrowisko, później pojawiła się rehabilitacja, następnie doszły sport i turystyka, które uzupełniły ofertę miasta – wyliczał Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju podczas panelu „Sądecczyzna – region gospodarz Krynica Forum 2023 i jego genius loci. Na czym polega fenomen polskiej kolebki przedsiębiorczości?”

Uczestnicy panelu dyskutowali o fenomenie Sądecczyzny, regionu, który dzięki naturalnym zasobom, a także umiejętnościom i determinacji jego mieszkańców przyciąga coraz więcej turystów z Polski i zagranicy. Biorący udział w dyskusji przedstawiciele nauki, lokalnych władz oraz politycy zgodzili się, że mieszkańcy Sądecczyzny mają w sobie „gen przedsiębiorczości” – zespół cech, który pomaga w prowadzeniu biznesu i przyczynia się do rozwoju regionu.

Grzegorz Biedroń, radny województwa Małopolskiego, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą, przekonywał, że turystyka w regionie rozwija się bardzo dobrze. W tym roku wzrost ruchu polskich turystów w regionie sięgnął 5 proc., zagranicznych 100 proc.

„W turystyce w tym roku jest doskonale, mamy najazd turystów zagranicznych. Dobra komunikacja powoduje, że turyści jadą tam, gdzie mogą dojechać z głównych ośrodków kraju. Bardzo pomogły nam Igrzyska Europejskie, których efekt będziemy odczuwać jeszcze przez kilka lat” – mówił Grzegorz Biedroń. (III Igrzyska Europejskie odbyły się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Gospodarzami wydarzenia były Małopolska oraz miasto Kraków. W Krynicy-Zdroju odbyła się część zawodów sportowych.) 

Dr Dariusz Woźniak, prof. WSB NLU, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu przekonywał, że sukces Sądecczyzny to w dużej mierze efekt transferu wiedzy, który odbywa się nie tylko wewnątrz firm, ale także na korytarzach uczelni, a nawet w restauracjach.

„Najistotniejszy jest dialog, nie tylko formalny, na poziomie samorządów, ale także nieformalny. Ważne, żeby przedsiębiorcy potrafili się porozumieć, nawet, jeśli ze sobą konkurują” – mówił rektor WSB.

Przedstawiciel tej samej uczelni dr Michał Mółka przekonywał, że Sądeczanie mają w sobie geny wolności, solidarności i przedsiębiorczości. Jego zdaniem znakiem firmowym WSB jest to, że szkoła uczy studentów kreatywności, pomysłowości oraz tego, żeby nie bali się iść pod prąd. 

Z kolei Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, przekonywał, że za sukcesem Sądecczyzny stoi przywiązanie mieszkańców do swojego regionu.

„Ludzie, którzy wyjeżdżali do Irlandii, wracali i inwestowali tutaj. To później zapracowało. Ludzie chcą wracać nie tylko na emeryturę, ale również w poszukiwaniu życiowej stabilizacji. Nikt się oglądał, że ktoś przyjdzie i zrobi coś za nich” – mówił Jacek Lelek.

Zdaniem Marcina Krzemińskiego, prezesa zarządu Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A., atutem regionu jest trwający przez cały rok sezon.

„Nad morzem sezon trwa cztery miesiące, u nas można korzystać z wód uzdrowiskowych i podziwiać piękne krajobrazy przez dwanaście miesięcy w roku. Wszyscy zaczynamy dbać o zdrowie, przyjeżdżają coraz młodsi ludzie i wykupują celowe zabiegi, żeby leczyć stres i inne dolegliwości” – tłumaczył Marcin Krzemiński.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba podkreślał, że mieszkańcy regionu potrafią osiągać sukcesy, mimo trudnych warunków – surowego klimatu i słabych gleb pod uprawy.

„To, co wydawało się wadą, później okazało się zaletą. Dobre, śnieżne zimy spowodowały rozwój bazy turystycznej. Mamy sześć stacji narciarskich, jesteśmy na topie, jeśli chodzi o ten biznes. W lutym czeka nas Puchar Świata w snowboardzie” – tłumaczył burmistrz.

Podkreślał, że do regionu napływają inwestorzy, którzy chcą budować kolejne hotele i obiekty rekreacyjne, np. aquapark.

„Moim głównym założeniem, kiedy obejmowałem urząd, było wydłużenie sezonu i cieszę się, że to się udało. Zaprocentowała ciężka praca i kreatywność mieszkańców. Górale często robią na przekór, stawiają się, a to przynosi wymierne efekty” – mówi Piotr Ryba.

O zaletach Sądeczan mówił także biorący udział w dyskusji Patryk Wicher, poseł na Sejm RP (PiS). 

„Mieszkańcy potrafią prowadzić twardy dialog. Ich siłą jest to, że się nie poddają i dążą do realizacji planów. Tutejsze przedsiębiorstwa nie mają jeszcze potencjału globalnego, ale mają zalążek, by się stać takimi firmami” – podkreślał Patryk Wicher.

Krynica Forum 2023, wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, odbywa się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju, jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy