Kraków

ALSEVA na zlecenie inwestora Sunly uruchomiła w Małopolsce jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Źródło informacji: ALSEVA / PAP
Dodano: 19.09.2023
ALSEVA_edited
Share
Udostępnij

W małopolskiej gminie Rzezawa powstała jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. 6 września jej uruchomienie zainaugurowała ALSEVA, która jako jedyna w Polsce firma całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię. Farma fotowoltaiczna „Rzezawa 60” dysponuje mocą ponad 60 MW i może wyprodukować energię zaspokajającą roczne zapotrzebowanie 80-tysięcznego miasta.

„Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest >>Rzezawa 60<<, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami” – mówił Kacper Łazowski, prezes zarządu ALSEVA EPC.

Inwestycja „Rzezawa 60MW” została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii – firmę Sunly oraz na jej zlecenie – Grupę ALSEVA. Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny ALSEVA w ubiegłym roku, a w farmę fotowoltaiczną Rzezawa zainwestował 33 miliony EURO i jest to, jak dotychczas, jego największy projekt tego typu w Polsce.

„Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie” – dodał Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

Wybudowana w Rzezawie farma fotowoltaiczna dysponuje mocą 60 MW oraz zapewnia średnioroczną produkcję energii wynoszącą blisko 65.000 MWh. Jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta – zasilając ok. 30.000 gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę.

Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” powstała na terenie o powierzchni 50 hektarów, czyli większym niż Błonia w Krakowie. Obejmuje ona także 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia. Skala projektu wymagała wykorzystania aż 625,5 km kabla – więcej niż dzieli Kraków i Gdańsk – oraz 1.700 ton stali.

Inwestycja wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym zdalną kontrolę pracy, a do jej zaprojektowania został wykorzystany zaawansowany model matematyczny. Dzięki temu zastosowano nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m, co pozwala na maksymalną optymalizację działania elektrowni słonecznej.

We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii.

Grupa ALSEVA wraz z inwestorem Sunly aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej w Polsce, realizując projekty ukierunkowane na rozwój energetyki zeroemisyjnej. Farmy słoneczne, takie jak „Rzezawa 60”, mają bowiem neutralny wpływ na środowisko, a produkcja energii ze słońca jest zeroemisyjna. Wytworzenie 1 MWh z węgla kamiennego oznacza emisję CO2 na poziomie 342 kg, a w przypadku fotowoltaiki jest to jedynie 43 g w całym cyklu życia farmy. Pozwala to ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 48 720 ton rocznie.

Działalność Grupy ALSEVA, która wspólnie z inwestorem Sunly rozwija blisko 70 projektów fotowoltaicznych w całej Polsce, wpisuje się w zieloną transformację i coraz szersze zastosowanie OZE. ALSEVA jako jedyna w Polsce całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.

Foto: Alseva

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy