Reklama

Kraj

Witek: niezorganizowanie wyborów prezydenckich w 2020 r. było moją odpowiedzialnością przed TS

Edyta Roś, Olga Łozińska / PAP
Dodano: 14.02.2024
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Niezorganizowanie wyborów prezydenckich w 2020 r. było moją odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu, nie mam co do tego żadnych wątpliwości, bo nikt inny, poza marszałkiem Sejmu, nie może ogłosić terminu wyborów prezydenckich – powiedziała w środę b. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

W środę przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych zeznawała marszałek Sejmu IX kadencji Elżbieta Witek, która powiedziała m.in., że nikt nie wywierał na nią nacisków w sprawie wyborów korespondencyjnych. “Uważałam, że wybory korespondencyjne to jedyna możliwość, by Polacy mogli wziąć udział w wyborach w czasie pandemii” – zaznaczyła.

Witek powiedziała dziennikarzom po zakończeniu posiedzenia, że niezorganizowanie wyborów prezydenckich w 2020 r. było jej odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu. “Co do tego nie miałam żadnych wątpliwości, bo nikt inny, poza marszałkiem Sejmu, nie może ogłosić wyborów prezydenckich” – podkreśliła.

Witek zwróciła uwagę, że na posiedzeniu komisji wymagano od niej odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzi nie znała. “Dlatego, że ta komisja została powołana nie do zbadania procesu legislacyjnego – a ja miałam takie wrażenie, że się bada proces legislacyjny – tylko ta komisja została powołana do sprawdzenia zasadności, legalności, prawidłowości przeprowadzenia wyborów prezydenckich przez administrację rządową” – zaznaczyła b. marszałek Sejmu.

Wskazała, że nie może mieć wiedzy na tematy, które dotyczyły rządu, bo wówczas w nim nie była. “Tutaj widziałam, że trochę pan przewodniczący (komisji Dariusz Joński-PAP) starał się zakpić ze mnie, że nic nie wiem, na wszystko odpowiadam +nie+. To nieprawda, jeśli państwo byliście na sali, to na wszystkie pytania starałam się odpowiedzieć zgodnie z moją najlepszą wiedzą, odpowiedzialnością, a także kompetencjami, które miałam jako marszałek Sejmu” – podkreśliła Witek.

“Fajnie jest dzisiaj mówić, co można było zrobić inaczej. Ale ja wiedziałem tylko jedno, że moi koledzy z rządu zrobią wszystko, żeby tak przygotować te wybory korespondencyjne, by te wybory mogły się odbyć w konstytucyjnym terminie” – zaznaczyła b. marszałek Sejmu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy