Reklama

Kraj

Szef MON: powołujemy jednostki w miejsce zlikwidowanych przez PO-PSL i w nowych lokalizacjach

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 03.10.2023
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął doktrynę, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony. Powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe w miejsce zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL, ale także w nowych lokalizacjach – powiedział we wtorek w Siedlcach szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej odwiedził rozbudowywany kompleks wojskowy 18. Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON podpisał podczas wizyty decyzję o sformowaniu 18. Brygady Zmotoryzowanej z dowództwem w Poniatowej; jako brygada zmotoryzowana uzupełni zdolności 18. Dywizji Zmechanizowanej w zakresie wysokiej mobilności – przekazał MON.

“Jesteśmy w Siedlcach, w miejscu, gdzie stacjonują żołnierze wojska polskiego, gdzie zawsze stacjonowali, do 2011 r., kiedy to rząd koalicji PO-PSL postanowił zlikwidować jednostki, szczególnie te na wschodniej flance NATO, we wschodniej części naszego kraju. Wówczas zlikwidowano batalion w Siedlcach” – powiedział minister. Wskazał, że rząd PiS zdecydował o odbudowaniu wojskowej obecności.

Błaszczak przypomniał, że 18. “Żelazna” Dywizja Zmechanizowana została sformowana decyzją szefa MON w 2018 r. W jej skład wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 18. Pułk Logistyczny, 18. Pułk Przeciwlotniczy, 18. Pułk Artylerii, 18. Pułk Saperów, 18. Batalion Rozpoznania oraz 18. Batalion Dowodzenia.

Dywizja, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie posiadać w swojej strukturze kolejną brygadę – 18. Brygadę Zmotoryzowaną z dowództwem w Poniatowej. “Dziś przechodzimy do formowania czwartej brygady” – podkreślił w Siedlcach szef MON.

Zaakcentował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął doktrynę, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony. „Chodzi o to, by skutecznie odstraszyć agresora. Powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe w miejscu zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL, ale także w nowych lokalizacjach” – zaznaczył.

Budowa kompleksu wojskowego w Siedlcach na potrzeby 18. Dywizji Zmechanizowanej trwa od kilku lat. Na kilkudziesięciu hektarach powstaje kilkadziesiąt nowoczesnych obiektów, w tym budynki sztabowe, drogi, parkingi i ogrodzenia. Rozwój kompleksu przewiduje też powstanie nowych lub przebudowanych hal, garaży, stołówki, klubu żołnierskiego i ambulatorium.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy