Reklama

Kraj

Szef MON: likwidowanie jednostek WP przez rząd PO-PSL było uderzeniem w bezpieczeństwo Polski

Daria Al Shehabi, Magdalena Gronek, Wiktoria Nicałek / PAP
Dodano: 28.08.2023
Fot. PAP/Adam Warżawa
Fot. PAP/Adam Warżawa
Share
Udostępnij

Likwidowanie jednostek Wojska Polskiego przez rząd PO-PSL było uderzeniem w bezpieczeństwo Polski, ale także w tożsamość lokalną – powiedział w poniedziałek w Legionowie szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek szef resortu obrony narodowej wziął udział w spotkaniu w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie w sprawie likwidowanych za rządów PO-PSL jednostek wojskowych.

Błaszczak podkreślał, że odwiedza siedzibę 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, która w 2011 r. została zlikwidowana przez rząd PO-PSL. “Los tej jednostki podzieliło ponad 600 jednostek organizacyjnych WP na przestrzeni ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL” – powiedział. Wśród nich, “na kierunku Bramy Brzeskiej” – jak zaznaczył – był także batalion rozpoznawczy w Siedlcach, którego zadaniem było prowadzenie rozpoznania tego kierunku natarcia. Szef MON zaznaczył, że w 1920 r. tędy nastąpiło natarcie wojsk sowieckich na Polskę.

Minister mówił, że rozformowano także inne jednostki rozmieszczone na tym kierunku, m.in. 3. Brygadę w Lublinie i 16. Brygadę Zmechanizowaną w Morągu. Ocenił, że było to “drastyczne uderzenie w bezpieczeństwo Polski i Polaków dokonane przez rząd koalicji PO-PSL”. Zaznaczał, że przeciw rozwiązaniu tych jednostek wojskowych występowali samorządowcy, m.in. w 2011 r. starosta legionowski, a obecnie poseł PO Jan Grabiec.

“Opublikowaliśmy listy samorządowców, również tych z PO, do premiera Donalda Tuska i ówczesnego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha” – wskazał.

Odnosząc się do rozformowania jednostek, Błaszczak ocenił, że było to “bardzo mocne uderzenie w bezpieczeństwo Polski, ale także w tożsamość lokalną”. Podkreślił, że w przypadku Legionowa, miasto od początku swojego istnienia związane jest z Wojskiem Polskim. “Zlikwidowanie jednostki wojskowej w tym mieście to rzeczywiście uderzenie w tożsamość tego miasta” – mówił.

Jak zaznaczył, rząd PiS “naprawił wszystkie błędy, które popełniła Platforma Obywatelska z PSL”. Wyjaśnił, że od 2018 r. w miejscu, w którym działała 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana obecnie stacjonuje 18. Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Siedlcach. “W Legionowie mieści się teraz Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W Lublinie mieści się 19. Brygada Zmechanizowana, która wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej” – powiedział.

Szef MON wskazywał, jak wyglądały nakłady na obronność w czasach rządów PO-PSL, a jakie są obecnie. “Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2015 r. wynosił 38 mld zł. Tydzień temu rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt budżetu na rok przyszły, w przypadku Ministerstwa Obrony Narodowej w tym projekcie na obronność przeznaczone jest 158 mld zł” – przypomniał Błaszczak.

Dodał, że wynagrodzenie szeregowego żołnierza w 2015 r. wynosiło 2500 tys. zł, a teraz jest to 4960 zł. “Rok 2015 – 97 tys. żołnierzy pod bronią, rok 2023 – 175 tys. żołnierzy pod bronią” – wyliczał minister obrony.

Wskazał też na nowoczesne uzbrojenie, w które wojsko jest systematycznie wyposażane. “Bezpieczeństwo stanowi zasadniczy warunek rozwoju naszego kraju, czego nie dostrzegała koalicja PO-PSL, gdyż oni przeprowadzali reset z Moskwą, reset z Putinem. Dogadywali się z Putinem, dlatego likwidowali jednostki wojskowe na wschodniej flance Polski, otwierali niejako, zapraszali Putina do tego, żeby szedł dalej w swojej ekspansji odbudowując imperium rosyjskie” – powiedział szef MON.

“Oni twierdzili, że nie ma pieniędzy, na nic nie ma pieniędzy, na bezpieczeństwo nie mieli pieniędzy, bo rozchodziły się nie wiadomo do końca gdzie” – powiedział Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, “gdyby teraz doszli do władzy też powiedzą to samo, że pieniędzy nie ma i nie będzie”. “Jak mówił (minister obrony narodowej) Tomasz Siemoniak (PO): +Jak nie ma to nie ma+” – dodał.

Minister Błaszczak zwrócił także uwagę, że “protesty słane przez samorządowców, również z Platformy Obywatelskiej, nie spotkały się z odpowiedzią, dlatego, że PO ignoruje tego rodzaju głosy”.

Błaszczak powiedział, że Platforma Obywatelska “w zasadzie obywatelska jest wyłącznie z nazwy”. “W swoim postępowaniu PO działa nie tak, jak powinno działać. Nie słucha ludzi, z tego też wiemy, że jest przeciwko referendum, które Sejm rozpisał na 15 października, gdzie zadajemy pytania w sprawach najważniejszych dotyczących przyszłości naszego kraju, dotyczących również bezpieczeństwa” – powiedział szef MON. Zachęcił, “żeby zestawić to, co było do roku 2015, z tym wszystkim, co dzieje się teraz”.

W opublikowanym w poniedziałek na Twitterze spocie, Błaszczak ujawnił, że ówczesny starosta legionowski Jan Grabiec pisał do ministra obrony Bogdana Klicha, że “rozformowanie jednostek wojskowych wchodzących w skład Pierwszej Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki jest ciosem w naszą społeczną tożsamość”. “Ta dywizja została zlikwidowana, o czym dziś nie pamięta ten, który sprzeciwiał się jej rozformowaniu” – zauważył szef MON.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy