Reklama

Kraj

Sondaż dla wp.pl: komitety opozycyjne uzyskałyby większość w Sejmie

PAP
Dodano: 22.08.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

PiS – 34,5 proc.; KO – 31,2; Trzecia Droga – 9 proc.; Konfederacja – 7,8; Lewica – 7,1 proc. – to wyniki opublikowanego we wtorek sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. W takiej sytuacji komitety opozycyjne uzyskałyby większość w Sejmie.

Jak wynika z sondażu, gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, to wygrałby je obóz Prawa i Sprawiedliwości z poparciem 34,5 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem z końca lipca jest to wzrost o 1,6 pkt procentowego.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 31,2 proc. uczestników sondażu, co oznacza wzrost o 3,1 pkt proc. wobec wcześniejszego badania.

Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) zdobyłaby 9 proc. – przy spadku o 1,6 pkt procentowego w stosunku do poprzedniego badania.

Na Konfederację chęć zagłosowania wyraziło 7,8 proc. uczestników sondażu, co oznacza spadek o 5,3 pkt procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem.

Lewicę poparło 7,1 proc. ankietowanych i w porównaniu z lipcowym badaniem jest to spadek o 1,6 pkt procentowego.

Natomiast 10,4 proc. badanych nie wiedziało, na kogo zagłosuje i w porównaniu z poprzednim badaniem grupa ta wzrosła o 4,6 pkt procentowego.

Jak pisze wp.pl, gdyby przełożyć te wyniki na miejsca w Sejmie PiS zyskałby 196 mandatów, a Konfederacja 28. Natomiast wspólnie trzy komitety opozycyjne miałyby łącznie 235 mandatów. “KO zyskałaby 175 miejsc poselskich, Trzecia Droga – 36, a Lewica – 24. Do tego dochodzi poseł mniejszości niemieckiej” – pisze portal.

Zdaniem Wirtualnej Polski “to właśnie spadek notowań Konfederacji sprawiłby, że jesienią opozycja mogłaby iść po władzę”.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI&CATI 50/50 w dniach 18-20 sierpnia 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1 tys. dorosłych Polaków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy