Reklama

Kraj

Prezydent: współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa

Rafał Grzyb / PAP
Dodano: 14.09.2023
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Share
Udostępnij

Bez wątpienia współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego regionu – podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił, że obecne polsko-litewskie stosunki mogłyby być dla innych państw “wzorem tego, jak mogą współpracować sąsiedzi”.

Prezydent Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą podkreślał wagę współpracy polsko-litewskiej dla bezpieczeństwa. Przypomniał, że oba kraje mają granice z Rosją i Białorusią oraz ważny strategicznie Przesmyk Suwalski.

“Dlatego nasza współpraca i współpraca z partnerami z Sojuszu Północnoatlantyckiego – ze Stanami Zjednoczonymi, Republiką Federalną Niemiec jako państwem odpowiedzialnym za obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na Litwie – ma tak istotne dzisiaj znaczenie” – podkreślił Andrzej Duda, dodając, że to współpraca wojskowa, ale i polityczna.

Duda przekazał, że w najbliższym czasie razem z prezydentem Litwy uda się do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ. “Na pewno będziemy rozmawiali o zbliżającym się kolejnym szczycie NATO w Waszyngtonie (planowany na 2024 rok – PAP), do którego już dziś się przygotowujemy” – zaznaczył. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły również Ukrainy i jej akcesji do NATO.

Andrzej Duda zauważył również, że czwartkowe spotkanie z prezydentem Litwy to okazja do rozmowy także o realizowanych inwestycjach, które mają łączyć oba kraje. Wymienił w tym kontekście: budowę Via Carpatii, linię kolejową Rail Baltica, otwarty przed rokiem interkonektor gazowy i synchronizację energetyczną w zakresie energii elektrycznej.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślał, że obecne polsko-litewskie stosunki „mogłyby być wzorem dla innych państw, wzorem tego, jak mogą współpracować sąsiedzi”. “I dzisiaj ta przyjaźń i takie zrozumienie przynosi owoce. Realizujemy bardzo ważne projekty dotyczące infrastruktury takie, jak m.in. Via Carpatia, które są bardzo ważne dla całego regionu” – powiedział Nauseda.

Podkreślał też pomoc Polski i Litwy dla Ukrainy. “Nasza pomoc dla Ukrainy jest wyjątkowa” – zaznaczył Nauseda.

Prezydent Litwy przekonywał również, że “Rosję należy powstrzymać”. “Powinniśmy popierać Ukrainę, wspierać ją aż do końca, do zwycięstwa. Powinniśmy pomóc w odbudowie infrastruktury Ukrainy, (…) możemy odbudowywać gospodarkę Ukrainy i w tym celu wykorzystać również format Trójmorza” – podkreślił Nauseda.

“Najważniejsze byśmy nie tylko deklarowali, ale również wdrażali te decyzje, które zostały podjęte podczas spotkania na szczycie NATO w Wilnie” – dodał Nauseda.

Prezydenci były pytani przez litewską dziennikarkę o przyszłe wspólne projekty dotyczące szkolenia wojska. Jak przypomnieli, współpraca taka została zainicjowana w lipcu br. ćwiczeniami polskich i litewskich wojsk specjalnych w Kłajpedzie – obserwowali je prezydenci obu państw.

„Myślę, że to nie była propozycja jednorazowa. Te wspólne ćwiczenia chcielibyśmy kontynuować w przyszłości. Chcemy też orientować się na tak bardzo ważny dla nas region, jakim jest tzw. Przesmyk Suwalski” – wskazał prezydent Litwy.

Nauseda relacjonował, że dwustronne rozmowy w Krynicy-Zdroju dotyczyły m.in. organizacji wspólnych ćwiczeń wojskowych. „Mam nadzieję, że te dyskusje otrzymają bardziej konkretny wymiar – my, jako Litwa, jesteśmy bardzo zainteresowani takimi wspólnymi manewrami, ćwiczeniami z naszymi partnerami, z Polską” – zaznaczył prezydent Litwy.

Zdaniem polskiego prezydenta, ćwiczenia w Kłajpedzie były „faktycznie bardzo interesującym pokazem współpracy militarnej między naszymi wojskami specjalnymi”. „Ja wtedy sygnalizowałem panu prezydentowi, że chciałbym, żebyśmy z kolei my, w Polsce, przygotowali takie ćwiczenia, na które będą mógł zaprosić pana prezydenta” – przypomniał Duda. „Rozmawiamy na ten temat i (…) takie spotkanie, również i naszych żołnierzy, na którym, mam nadzieję, będziemy mogli im towarzyszyć razem z panem prezydentem, w niedługiej przyszłości będzie miało miejsce” – powiedział prezydent Duda.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy