Kraków

Prezydent: CPK nie zagraża lotniskom regionalnym, pasażerów nie zabraknie

Rafał Grzyb / PAP
Dodano: 09.03.2024
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Balice, 08.03.2024. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z przedstawicielami zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, 8 bm. na terenie portu lotniczego w podkrakowskich Balicach. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania regionalnych portów lotniczych w kontekście projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. (aldg) PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski Balice, 08.03.2024. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z przedstawicielami zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, 8 bm. na terenie portu lotniczego w podkrakowskich Balicach. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania regionalnych portów lotniczych w kontekście projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. (aldg) PAP/Łukasz Gągulski
Share
Udostępnij

Przyrost liczby pasażerów w regionie w ciągu 15 lat będzie tak duży, że starczy ich i dla CPK i dla lotnisk regionalnych – oświadczył w piątek w Krakowie prezydent Andrzej Duda. Wcześniej spotkał się z Zarządem Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Prezydent poinformował, że pytał prezesów regionalnych portów, czy Centralny Port Komunikacyjny zagraża rozwojowi branży lotniczej w ujęciu regionalnym i – jak podkreślił – opinia była jednoznaczna; przyrost liczby pasażerów w ciągu najbliższych 15 lat będzie tak ogromy, iż wystarczy ich dla każdego. “Trzeba inwestować zarówno w CPK jak i lotniska regionalne” – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że statystyczny obywatel Polski podróżuje dziś samolotem 1,2 raza rocznie, a przeciętny mieszkaniec Europy Zachodniej co najmniej trzy razy częściej. To oznacza, że komunikacja lotnicza w Polsce będzie się rozwijać wraz z wzrostem zamożności społeczeństwa i częstszymi podróżami – zauważył.

Według prezydenta Polska potrzebuje wielkiego hubu lotniczego

Andrzej Duda zaznaczył, że szacuje się, iż w ciągu 15 lat w regionie Europy Środkowo-wschodniej przybędzie 150 mln pasażerów rocznie, a w ciągu 10 lat częstotliwość podróży lotniczych Polaków wzrośnie do około dwóch rocznie.

„Jeżeli nie będziemy mieli takiego lotniska, które będzie centralnym hubem (…) o większych możliwościach przyjęcia pasażerów i towarów cargo, to okaże się, że za parę lat nie będziemy w stanie obsłużyć tego ruchu lotniczego, które potencjalnie będzie oczekiwany przez pasażerów w naszym kraju, a Polacy będą musieli wyjeżdżać za granicę, aby móc zrealizować wszystkie swoje zapotrzebowania lotnicze” – wskazał Duda.

Jak zauważył, w ciągu najbliższych 15 lat nasz kraj potrzebuje znaczących inwestycji w infrastrukturę lotniskową – z jednej strony w rozwijanie portów regionalnych, takich jak Kraków-Balice czy Rzeszów, a z drugiej strony – w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Zapotrzebowania na przeloty będzie rosło, a w związku z tym nie ma obawy, że rozwój regionalnych portów lotniczych zostanie zahamowany przez brak pasażerów, przez to, że jeżeli zrealizujemy CPK, to tych pasażerów zabraknie” – tłumaczył prezydent.

Według niego Polska potrzebuje wielkiego hubu lotniczego, który „będzie również lotniskiem cargo i również wzmocni nasze bezpieczeństwo”.

„Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i także mamy w związku z tym zobowiązania sojusznicze – ze względu na bezpieczeństwo Polski potrzebujemy lotniska, które będzie mogło przyjąć największe wojskowe samoloty transportowe, które będzie mogło przyjąć tych samolotów dużo i które będzie mogło przyjąć te samoloty szybko – dzisiaj takim lotniskiem nie dysponujemy, ono dopiero musi zostać zbudowane. To ma zostać zrealizowane poprzez CPK” – tłumaczył Duda.

Duda w Krakowie

Prezydent, który gościł w piątek na lotnisku Kraków Airport ocenił, że port ten z powodzeniem odbudował ruch lotniczy sprzed pandemii i realizuje szereg inwestycji, w tym rozbudowę terminalu pasażerskiego i budowę nowej drogi startowej, pozwalających na zwiększenie w przyszłości jego przepustowości do około 16 mln pasażerów rocznie.

„Port lotniczy Kraków-Balice z powodzeniem odbudował ruch sprzed pandemii, i w zeszłym roku obsłużył rekordowe ponad 9 mln pasażerów, a w tym roku prognozuje przekroczenie symbolicznej granicy 10 mln pasażerów” – przypomniał Duda.

Rafał Grzyb / PAP

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy