Reklama

Kraj

Prezes NBP: szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany

Marek Siudaj/PAP
Dodano: 07.06.2023
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Tak jak przewidzieliśmy w projekcji – inflacja zdecydowanie spada – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany – dodał.


Prezes przypomniał, że jeszcze w lutym inflacja wynosiła 18,4 proc., a w maju wynosiła już 13 proc., co było poziomem najniższym od roku.

„Spadek w ciągu pięciu miesięcy wskaźnika inflacji o ponad 5 pkt. proc. to zupełnie wyjątkowe tempo” – stwierdził.

„Tak jak przewidzieliśmy w naszej projekcji, inflacja zdecydowanie spada i oby tak było dalej” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Przypomniał, że w maju – po raz pierwszy „od dawna” – ceny nie zmieniły się w stosunku do kwietnia. Dodał, że w maju po raz drugi, choć pierwszy raz „tak wyraźnie” spadła inflacja bazowa.

„Tutaj było dużo dyskusji, analitycy zastanawiali się, czy ta inflacja bazowa będzie spadać” – przypomniał i wskazał, że według projekcji NBP inflacja bazowa miała spadać w ślad za inflacją CPI.

„W najbliższych miesiącach i kwartałach szybki proces spadku inflacji, w tym inflacji bazowej, będzie kontynuowany” – stwierdził prezes NBP.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy