Reklama

Kraj

Premier: wydatki na obronność wzrosły z 37 mld w 2015 r. do ponad 150 mld w 2024 r.

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Wiktor Dziarmaga / PAP
Dodano: 07.09.2023
Fot. PAP/Adam Kumorowicz
Fot. PAP/Adam Kumorowicz
Share
Udostępnij

Naprawa systemu finansów publicznych pozwala na wydatkowanie ogromnych środków na armię; wydatki wzrosły z 37 mld w 2015 r. do ponad 150 mld w 2024 r. – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu uczestniczy w XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach.

“Polska graniczy z zupełnie nieprzewidywalnym reżimem i widzimy, jakie są konsekwencje naszego położenia geograficznego. Przekonaliśmy się o tym dobitnie w lutym 2022 r. Kontynuujemy, przyspieszamy i wzmacniamy program uzbrojenia polskiej armii, wzmocnienia siły obronnej wojska polskiego i Rzeczypospolitej” – zaznaczył premier.

Szef rządu stwierdził, że “w planie Rosji jest odbudowa upadłego imperium zła”. Jak dodał, “Polska od lat pojawia się w wojennej, aneksyjnej, agresywnej propagandzie etatowych rosyjskich działaczy, rosyjskich propagandystów, propagandystów z Kremla”.

“Oni nie ukrywają wrogich zamiarów wobec Polski. Co w takiej sytuacji powinien robić każdy odpowiedzialny rząd Rzeczypospolitej? Powinien postawić przede wszystkim na nowoczesne uzbrojenie polskiej armii” – wskazał Morawiecki. Uzbrojenie to, jak zaznaczył, powinno być pozyskiwane przede wszystkim od polskich producentów.

Szef rządu zauważył, że naprawa systemu finansów publicznych pozwoliła na wydatkowanie ogromnych środków na armię.

“Porównam 2015 rok i 2024 r. W 2015 r. – 37 mld. W 2024 r., – ponad 150 mld zł, około 155 mld zł. To mniej więcej cztery razy tyle, wzrost o 400 proc., w stosunku do wydatków w czasach Platformy Obywatelskiej” – wskazał Morawiecki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy