Reklama

Kraj

Premier: Sejm powinien ciężko pracować nad poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 28.11.2023
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi. Polacy czekają na trzy niezwykle ważne ustawy dot. cen prądu, żywności i wakacji kredytowych – powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Szef rządu zabrał głos na początku wtorkowych obrad Sejmu. Zwrócił uwagę, że wciąż na procedowanie czekają trzy projekty ustaw złożone przez rząd: przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. “To są niezwykle ważne projekty ustaw, na które czekają Polacy” – podkreślił premier Morawiecki.

“Cały czas inflacja jest wysoka i zgodnie z obietnicami, które złożyliśmy, prosimy o przeprocedowanie tej ustawy, która daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych około milionowi obywateli” – mówił premier.

Wskazywał też, że VAT 0 proc. na żywność został zaproponowany w formie ustawy, a nie rozporządzenia ministra finansów, ponieważ rozporządzenie może zostać szybko zmienione, zaś ustawa daje obywatelom większe gwarancje.

Mateusz Morawiecki apelował też o przyjęcie ustawy mrożącej ceny energii. “Zaproponowaliśmy odpowiednie mechanizmy, w większości pozabudżetowe. Wnioskujemy o to, aby nie doszło do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej od 1 stycznia” – dodał.

“Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi, czy powoływaniem jakiś komisji śledczych” – powiedział premier.

Zarzucił też, że PiS – największy klub w Sejmie – jest niedoreprezentowany w sejmowych komisjach. “To też uwłacza regułom demokracji” – ocenił.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy