Reklama

Kraj

P. Müller o kandydacie PiS na wicemarszałka Sejmu: zgłaszamy Elżbietę Witek

Agata Zbieg / PAP
Dodano: 13.11.2023
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Zgłaszamy Elżbietę Witek, liczę na to, że Sejm zaakceptuje tę kandydaturę – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w poniedziałek w TVN24 o kandydaturę PiS na wicemarszałka Sejmu.

W poniedziałek w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm X kadencji, podczas którego nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Müller był pytany w poniedziałek w TVN24 o to, czy PiS wysunie kandydaturę obecnej marszałek Sejmu Elżbiety Witek na funkcje wicemarszałek Sejmu.

“Taki scenariusz jest przewidziany dzisiaj na to posiedzenie Sejmu, liczę na to, że Sejm zaakceptuje tę kandydaturę” – powiedział Müller.

Dopytywany, czy jeśli nowa większość parlamentarna poprosi o innego kandydata, to zgłoszą kogoś innego, odpowiedział że “na razie nie przewidują takiego scenariusza”.

“Nie ma takiej alternatywy w ogóle przedyskutowanej w naszym klubie parlamentarnym. Zgłaszamy panią marszałek Witek” – podkreślił Müller.

Część polityków dotychczasowej opozycji krytykuje kandydaturę Witek do Prezydium Sejmu. “Nie wyobrażam sobie, żeby w prezydium Sejmu były osoby, które łamały konstytucję – mówił w niedzielę w Polsat News sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. “Ja osobiście nie zagłosuję za panią Elżbietą Witek, dlatego, że jest osobą skompromitowaną, jest osobą, która w sposób karygodny niszczyła parlamentaryzm w Polsce, niszczyła debatę w parlamencie” – dodał.

Katarzyna Kotula (Lewica) też zapowiedziała, że nie podniesie ręki – także jako wiceszefowa Komisji Regulaminowej, Immunitetowej i Spraw Poselskich – za kandydaturą Witek. “Znam bardzo dobrze regulamin Sejmu i notorycznie pani marszałek (Witek) ten regulamin łamała, łamała konstytucję, łamała demokrację” – oceniła.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy