Reklama

Kraj

P. Gliński: zbiory Funduszu Obrony Narodowej są niezwykle cenną pamiątką naszej historii

Karol Kostrzewa, Katarzyna Krzykowska / PAP
Dodano: 05.06.2023
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Zbiory Funduszu Obrony Narodowej są niezwykle cenną pamiątką naszej historii, stanowią dowód patriotyzmu, wielkiej ofiarności i zjednoczenia Polaków – powiedział w poniedziałek, w Warszawie, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Gliński wziął udział w uroczystej inauguracji projektu cyklu wystaw “Nie zmarnujcie niepodległości – srebra Funduszu Obrony Narodowej”, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.


Przypomniał, że 23 stycznia br. odbyła się uroczystość podpisania aktu notarialnego, na mocy którego Skarb Państwa, reprezentowany przez premiera oraz ministrów obrony narodowej i kultury, przekazał na własność Muzeum Narodowego w Poznaniu ponad 18 tys. obiektów pochodzących z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej.


“Zbiory wchodzące w skład Funduszu Obrony Narodowej są niezwykle cenną pamiątką naszej historii, stanowią dowód patriotyzmu, wielkiej ofiarności i zjednoczenia Polaków wobec zagrożenia państwa i jego świeżo odzyskanej w 1918 roku niepodległości. Łącznie w ramach FON zgromadzono około 1 miliarda ówczesnych złotych, z czego wartość wpłat i darowizn od obywateli wyniosła do maja 1939 roku około 37,7 mln ówczesnych złotych” – powiedział Gliński.


Mówił, że obywatele zapisywali majątki, spadki, a nawet maszyny rolnicze na FON, żeby pomóc ojczyźnie.
Zwrócił uwagę, że w obliczu agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. niewykorzystane na dozbrojenie armii dary rzeczowe w złocie i srebrze wywieziono za granicę. W ambasadzie Polskiej w Bukareszcie – jak mówił – podzielono je na części “srebrną” i “złotą”. W grudniu 1976 r. tzw. srebrny FON trafił z powrotem do Polski, a “złoty” FON zniknął, najprawdopodobniej “w czeluściach WSI i służb specjalnych PRL”.


Gliński powiedział, że w 1978 r. “srebrny” FON został złożony w Muzeum Narodowym w Poznaniu. “Jednak dopiero w tym roku, dzięki wspólnym działaniom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej i ministra kultury i dziedzictwa narodowego przy udziale Ministerstwa Finansów oraz Prokuratorii Generalnej RP zbiorom Funduszu Obrony Narodowej zapewniono właściwą długoterminową pełną opiekę muzealną” – powiedział minister.


Jak przypomina MKiDN, Fundusz Obrony Narodowej został utworzony na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 r. w celu uzyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec. Polacy ofiarnie zasilili Fundusz, zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej, m.in. kosztownościami.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy