Reklama

Kraj

Minister Czarnek: ten rok szkolny rozpoczyna się absolutnie spokojnie

Aleksandra Kiełczykowska, Iwona Żurek/PAP
Dodano: 04.09.2023
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Problemów nam brakować nie będzie, ale razem będziemy stawiać im czoło, będziemy je rozwiązywać w najspokojniej rozpoczynającym się roku szkolnym od lat – powiedział w poniedziałek podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego szef MEiN Przemysław Czarnek.


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował ogólnopolski rok szkolny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie.

Podkreślił wagę szkół specjalnych. “To szkoły, w których pracują znakomici nauczyciele, do której chodzą znakomici uczniowie, do których przyprowadzają tych uczniów znakomici rodzice. Muszą mieć warunki do tego, żeby uczyć się w godnych salach lekcyjnych, salach gimnastycznych. Finansujemy budowę, rozbudowę i modernizację szkół specjalnych po to, żeby postawić weto absurdalnej, ideologicznej polityce edukacji włączającej” – podkreślił.

Minister wskazał, że dzisiaj wchodzi w nowy rok szkolny ponad 4,6 mln uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, około 1,4 mln uczniów przedszkoli, 300 tys. uczniów szkół dla dorosłych. Dodał, że ten rok szkolny jest najspokojniejszy od kilku lat.

“Trzy lata temu były przeszkody w postaci pandemii. Wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego trzeba było podejmować bardzo trudne decyzje o nauce zdalnej” – przypomniał, dodając, że dwa lata temu było podobnie.

Rok temu, jak ocenił, wchodziliśmy w nowy rok szkolny zaniepokojeni faktem, co będzie dalej z wojną na Ukrainie i ile dzieci ukraińskich uchodźców trzeba będzie przyjąć do szkoły.

“Ten rok szkolny rozpoczyna się absolutnie spokojnie. Pomimo tego że dalej trwa wojna, (…) to rok szkolny rozpoczyna się najbardziej spokojnie od tych trzech lat” – zaznaczył.

Szef resortu edukacji wskazał również na programy wprowadzone przez PiS – bon 2,5 tys. zł dla nauczyciela i laptopy dla czwartoklasistów. Przekazał, że w tym roku również czeka na nauczycieli dodatkowe wynagrodzenie z okazji rocznicy utworzenia KEN.

Przekazał, że budżet na przyszły rok będzie drugim z rzędu budżetem, w którym będziemy mieli rekordowe zwiększanie subwencji oświatowej. “W obecnie trwającym roku budżetowym ta subwencja oświatowa została podniesiona o ponad 11 mld zł. Łącznie w czasie naszych rządów subwencja oświatowa została podniesiona o około 25 mld zł. W przyszłym roku ta subwencja sięgnie zdecydowanie ponad 70, 75 mld zł. Rząd PiS pomimo trudnych warunków – warunków wojennych, popandemicznych – ma pieniądze na ten cel” – podkreślił.

Czarnek złożył również wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom i tym, którzy oświatą się zajmują, spokojnego, dobrego, pełnego sukcesów roku szkolnego.

Odczytał również list marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Podziękowała ona gronu pedagogicznemu. “Dzięki waszej oddanej pracy kolejne pokolenia młodych Polaków będą rozwijały swój potencjał, uzyskają wykształcenie i zdobędą zawód” – podkreśliła w liście.

Zwracając się do uczniów, życzyła im, aby przychodzili do szkoły z ochotą, by nauka była dla nich przyjemnością, a kontakt z rówieśnikami i nauczycielami sprawiał prawdziwą radość.

“Drodzy rodzice, wam też składam najserdeczniejsze życzenia, żebyście byli dumni z każdego, nawet najmniejszego sukcesu waszych pociech i żeby ta nauka była z jak największym pożytkiem dla ich przyszłości” – wskazała.

Podczas inauguracji list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda mazowiecki Tomasz Bocheński.

Premier zaczął od wspomnienia, że 250 lat temu powstała Komisja Edukacji Narodowej – pierwsza w Polsce i Europie instytucja pełniąca funkcję ministerstwa oświaty.

“To jej pionierskim działaniom zawdzięczamy wprowadzenie powszechnego nauczania, wydawanie nowatorskich podręczników, kształcenie nauczycieli czy tworzenie równych szans rozwojowych wszystkim członkom społeczeństwa” – zaznaczył.

Dodał, że miała ona również ogromne zasługi dla podtrzymywania polskiej kultury i tożsamości w czasie zaborów, gdy pozbawiono nas własnej państwowości.

“Świętując jubileusz KEN, chcemy w sposób szczególny odwołać się do spuścizny, jaką zawdzięczamy temu pionierskiemu organowi władzy oświatowej. Naszym celem jest podtrzymanie i kontynuacja wspaniałej tradycji patriotyczno-obywatelskiej, a zarazem powstałego wtedy nowoczesnego modelu wychowania” – wyjaśnił.

Premier wskazał, że z myślą o przyszłych pokoleniach rząd wdraża programy takie jak “Laboratoria przyszłości”, które pozwalają rozwijać kompetencje “4 razy K”: krytyczne myślenie, kreatywność, komunikację i kooperację.

“W szkołach ponadpodstawowych od tego roku wprowadzamy przedmiot biznes i zarządzanie, aby uczniowie zdobywali kompetencje w dziedzinie gospodarki, finansów czy rynków pracy. Staramy się także wyposażyć szkoły w najnowocześniejszy sprzęt, by ukończenie szkoły dawało umiejętność swobodnego posługiwania się najnowszymi zdobyczami technologii” – podkreślił.

Morawiecki ocenił, że rząd dba o rozwój fizyczny i psychiczny uczniów poprzez “systematyczne zwiększanie liczby specjalistów, pedagogów, psychologów czy logopedów”, a także chce mocniej promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, które mają wpływ na kondycję całego społeczeństwa.

Premier w liście zaznaczył, że wspierany jest również rozwój zawodowy nauczycieli, m. in. dzięki finansowaniu studiów podyplomowych we wszystkich dziedzinach związanych z pracą w szkole. “Tylko stałe podwyższanie kompetencji zapewni nauczycielom komfort pracy, a uczniom najlepszą opiekę” – zaznaczył.

Jak ocenił, nowy rok szkolny zawsze wiąże się z nowymi nadziejami i oczekiwaniami. Dodał, że to również początek kolejnego etapu w życiu i szansa na pionierskie działania, inicjatywy i wyzwania.

“Z okazji ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego 2023/2024 pragnę przekazać całej społeczności szkolnej: nauczycielom, uczniom i rodzicom, wszystkim pracownikom szkoły, najlepsze życzenia wspólnej realizacji ambitnych planów i zamierzeń w tym nadchodzącym czasie. Niech prowadzą nas wszystkich te same idee, które przyświecały Komisji Edukacji Narodowe” – zakończył premier.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy