Reklama

Kraj

Glapiński: wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP

Łukasz Pawłowski/PAP
Dodano: 08.02.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Wszystko wskazuje, że w ciągu trzech miesięcy inflacja wróci do celu NBP; może się zdarzyć, że w marcu wyniesie 2,5 proc. lub bardzo blisko tego – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
“Prognozy pokazują, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku inflacja się znacząco obniży; (…) w tej chwili wynosi około 4 proc. prawdopodobnie, może trochę więcej” – powiedział prezes NBP.

Jego zdaniem “wszystko wskazuje na to (…), że w ciągu trzech miesięcy bieżącego roku inflacja wróci do inflacyjnego celu NBP, który, przypomnę, wynosi 2,5 proc. plus minus 1”. Jak mówił, “może nawet się zdarzyć, że w marcu będziemy dokładnie czy bardzo blisko 2,5 proc., a prawie na pewno poniżej 3 proc.”.

Ocenił, że taki spadek inflacji to “bardzo wielki sukces zarówno NBP, jak i polityki pieniężnej”.

Glapiński przyznał, że w dalszych miesiącach tego roku, w szczególności w drugiej połowie roku, kształtowanie się inflacji jest obarczone dużą niepewnością, gdyż inflacja może wzrosnąć pod wpływem czynników fiskalnych i regulacyjnych, takich jak cena prądu, cena gazu, oraz VAT na podstawową żywność.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. – podał w połowie stycznia br. Główny Urząd Statystyczny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy