Reklama

Kraj

Premier o darmowych lekach dla dzieci i osób 65 plus od września: nie wykluczam że jest to możliwe

Agata Zbieg, Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 29.05.2023
74611_29m3
Share
Udostępnij
Nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły – powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wypowiedzi szefa MZ Adama Niedzielskiego, że rozważany jest scenariusz wprowadzenia od września br. darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus.

Program darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki – powiedział w niedzielę w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.

Premier był pytany w poniedziałek w Radomiu o to, czy decyzja w sprawie wprowadzenia od września darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus już zapadła i czy w związku z tym jest szansa, by również świadczenie 800 plus zostało wdrożone wcześniej.

"Decyzje związane z naszą konwencją programową to decyzje kierownictwa politycznego PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Tutaj nie decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia, ale całe kierownictwo polityczne. Jak tę decyzję podejmiemy, to wtedy poinformujemy o tym. Ja nie wykluczam, że jest to możliwe, ale żadne takie decyzje jeszcze nie zapadły" – powiedział Morawiecki.

Zauważył jednocześnie, że wkrótce "wielki program społeczny 500 plus będzie nazywany 800 plus", ponieważ będzie "podwyżka tego wielkiego, wspaniałego świadczenia, które wyeliminowało pokłady biedy z różnych zakątków Polski". "Już od 1 stycznia przyszłego roku" – zapowiedział premier.

"Będziemy za chwilę analizować tę ustawę na Radzie Ministrów, następnie będziemy przekazywać ją do parlamentu. Wcześniej jeszcze cały okres konsultacji, konsultacje społeczne" – wskazał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że podwyżka świadczenia "znacząco przekracza inflację". "Myślę, że troszeczkę to boli naszych oponentów politycznych, ponieważ oni myśleli, że podniesiemy może o 100 zł, może o 200 zł. Wtedy mówiliby, że inflacja i tak była wyższa. Teraz, zwróćcie uwagę szanowni państwo, drodzy Polacy, że nie ma żadnego takiego głosu, bo oni wiedzą, że nawet gdyby negatywne, pesymistyczne prognozy inflacyjne się sprawdziły, to i tak ta podwyżka do 800 zł znacząco przebija całą inflację" – powiedział premier.

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500plus zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od nowego roku. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy