Reklama

Kraj

Szef MZ: od dziś w ośrodkach onkologicznych pacjentom pomagają koordynatorzy

Agata Zbieg / PAP
Dodano: 22.05.2023
74323_22m3
Share
Udostępnij
Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ich rolą jest prowadzenie "za rękę" pacjenta przez cały proces leczenia – dodał.

"Od dziś w całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie +za rękę+ pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii – 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej" – napisał Niedzielski na Twitterze.

20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładająca wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 – poinformował pod koniec kwietnia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy