Reklama

Kraj

Minister Maląg: zwróciłam się do ministra Ziobry o podjęcie prac nad zaostrzeniem kar za znęcanie się nad małoletnimi

Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 12.05.2023
74005_12m5
Share
Udostępnij
Zwróciłam się z pismem do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry o niezwłoczne podjęcie prac nad zaostrzeniem przepisów Kodeksu karnego w zakresie sankcji za znęcanie się nad małoletnimi – poinformowała w piątek PAP minister rodziny Marlena Maląg.

"Nie ma i nie będzie naszej zgody na krzywdzenie bezbronnych dzieci" – przekazała PAP szefowa MRiPS.

Minister zwróciła uwagę, że – jak wykazała analiza przepisów – kary stosowane w przypadku fizycznego lub psychicznego znęcania się m.in. nad małoletnimi nie zmieniły się od czasu uchwalenia Kodeksu karnego, czyli od 1997 roku. "Taki stan rzeczy wymaga natychmiastowej reakcji" – zaznaczyła Maląg.

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dobro dzieci stawia ponad wszystko, dlatego też wdrożyliśmy szerokie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja daje kompleksowe narzędzia pozwalające zabezpieczać zdrowie i życie dziecka w sytuacjach, kiedy w domu mogą doświadczać niedopuszczalnych zachowań" – wskazała minister rodziny.

Zadeklarowała również gotowość do podjęcia współpracy z ministrem sprawiedliwości w zakresie wypracowania kolejnych rozwiązań prawnych, które wzmocnią ochronę dzieci i młodzieży przed wszelkimi przejawami przemocy.

"Jednocześnie apeluję do wszystkich o reagowanie, nawet na najmniejsze sygnały, które mogą wskazywać, że na naszym podwórku, za ścianą dochodzi do niedopuszczalnych zachowań względem najmłodszych" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Działania minister rodziny to m.in. pokłosie sprawy ośmioletniego Kamila z Częstochowy. Maltretowany przez ojczyma chłopiec zmarł w poniedziałek w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD), w którym był leczony od ponad miesiąca. Chłopiec do szpitala trafił 3 kwietnia z ciężkimi obrażeniami. Został tam przetransportowany śmigłowcem po interwencji policji, którą wezwał biologiczny ojciec dziecka. Lekarze z GCZD 5 kwietnia informowali o rozległych oparzeniach chłopca: głowy, tułowia, kończyn i o złamaniach kończyn.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy