Reklama

Kraj

Tauron wyburzył nieczynną chłodnię kominową w Elektrowni Łagisza

Mateusz Babak / PAP
Dodano: 05.05.2023
73789_5maj7
Share
Udostępnij
Piąta z sześciu przeznaczonych do likwidacji nieczynnych chłodni kominowych, w należącej do grupy Tauron Elektrowni Łagisza w Będzinie, została w piątek wyburzona. Detonację, w wyniku której zbudowany z prawie 1,8 tys. m sześc. zbrojonego betonu obiekt przestał istnieć, trwała kilka sekund.

"Rozbiórki obiektów wysokich – kominów, wież – sposobem wybuchowym to najtańsza, najszybsza i najmniej czasochłonna metoda. Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest tzw. kierunkowe powalenie obiektu" – wyjaśnił rzecznik grupy Tauron Łukasz Zimnoch.

Wyburzanie nieczynnych chłodni kominowych w Elektrowni Łagisza metodą strzałową rozpoczęto w 2019 r. To następstwo wyłączenia z eksploatacji wysłużonych 120-megawatowych bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa.

„Obiekty, ze względu na obecny stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały przeznaczone do wyburzenia” – powiedział, cytowany przez Zimnocha, wiceprezes Tauronu Wytwarzanie Wojciech Przepadło.

Przygotowania do czwartkowej detonacji trwały od połowy kwietnia. W tym czasie w płaszczu chłodni wywiercono 1560 otworów, w których umieszczono ładunki o łącznej masie blisko 70 kilogramów. Wykonano też wiele prac mających na celu przeciwodłamkowe, przeciwdźwiękowe i przeciwsejsmiczne zabezpieczenie infrastruktury bloku 460 megawatów w Łagiszy.

Przedstawiciele grupy Tauron zaznaczają, że najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki obiektów wysokich są zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania, a także drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Piątkową operację przeprowadziła wyspecjalizowana firma z wieloletnim doświadczeniem oraz pozwoleniami na używanie materiałów wybuchowych.

W dniu detonacji wyznaczono 200-metrową strefę zagrożenia, mieszczącą się w całości w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych strefa była zabezpieczona przez posterunki, patrole i blokady. O planowanym wyburzeniu z wyprzedzeniem poinformowano służby: policję, straż pożarną, straż miejską i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/67621/

oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1568949%2Cwyburzenie-chlodni-kominowej-elektrowni-lagisza

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy