Reklama

Kraj

A. Moskwa: Polska i USA wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Aneta Oksiuta/PAP
Dodano: 22.02.2023
71842_44683471_44683456
Share
Udostępnij
Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w kolejnych latach – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse.
W środę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwa uroczyste podpisanie Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).
 
"Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce" – powiedziała w środę minister Moskwa przed podpisaniem umowy.
 
Jak podkreśliła, projekt jest budowany "ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem". "Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską" – wskazała.
 
"Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw" – dodała.
 
Jak mówiła minister Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców".
 
"Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski" – oświadczyła. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy