Reklama

Kraj

Nawrocki: IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów

Daria Porycka, Maciej Replewicz / PAP
Dodano: 20.07.2022
65188_20li8
Share
Udostępnij
Co jest konkluzją misji Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej to fakt, że IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów z lat 30., 40. i 50. XX wieku – powiedział w środę w Warszawie prezes Instytutu Karol Nawrocki.

Podczas briefingu prezentującego dorobek IPN, który odbył się przed warszawskim budynkiem Instytutu, Nawrocki, podkreślił, że dla pracowników instytucji "najważniejsza jest pamięć". "W IPN pracują pasjonaci historii, ludzie, którzy swoje zawodowe życie także od ponad 20 lat poświęcili tej instytucji i każdego dnia służą polskiej prawdzie historycznej i pamięci" – stwierdził.

Prezes IPN poinformował, że "Biuro Poszukiwań i Identyfikacji zidentyfikowało do tej pory 220 ofiar reżimów totalitarnych sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu, w tym 70 osób z Łączki". "W najbliższy piątek w Belwederze odbędzie się kolejna konferencja identyfikacyjna, na której poznacie państwo kolejne nazwiska osób, o które Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN jako jedyna instytucja w państwie polskim upomina się, przywraca im tożsamość, chowa ich, wręcza noty identyfikacyjne ich rodzinom, które od ponad 80 lat czekają na to, aby móc pochować swoich bliskich" – powiedział.

Dodał, że "w bazie materiałów genetycznego zarejestrowanych jest ponad 3,2 tys. prób takiego materiału". "Korzystamy też z systemu CODIS, do którego wprowadzono już 1,4 tys. profili genetycznych. Co najważniejsze i co jest konkluzją działalności, misji Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ramach IPN to fakt, że IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów z lat 30., 40. i 50. XX wieku" – zwrócił uwagę Nawrocki. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy