Reklama

Dom

Okna panoramiczne i ich najważniejsze zalety

Źródło informacji INTERNORM
Dodano: 19.09.2023
TYT-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się lekkimi bryłami. Uwagę w nich zwracają szczególnie przeszklenia dużych fragmentów ścian. Stosowane tak chętnie okna panoramiczne są wyjątkowo efektowne, modne i wygodne w użyciu. Jednocześnie doskonale doświetlają pomieszczenia i w naturalny sposób łączą dom z przestrzenią ogrodu.

Okno panoramiczne: efektowne piękno

Projekty nowych domów coraz częściej uwzględniają zwiększoną powierzchnię przeszkleń. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że uzyskanie efektu panoramiczności nie oznacza wyłącznie zwiększenia wymiarów stolarki okiennej. Potrzeba dodatkowo zmniejszyć szerokość ram czołowych albo nawet całkowicie je ukryć w konstrukcji domu. Dzięki temu bezramowe okna panoramiczne mają jeszcze więcej zalet niż typowe okna wielkoformatowe. Wpuszczają dużo naturalnego światła dziennego, co bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Otwierają dom na ogród. Likwidują też wszelkie bariery widokowe i dają wrażenie przenikania przestrzeni zewnętrznej do pomieszczeń. Nadają się zatem idealnie do salonu, pięknie przy tym wtapiając się w jego wnętrze – bez topornych i szerokich profili.

Okna panoramiczne – nie tylko jaśniej, ale także ciepło i przyjemnie

Niektóre osoby sądzą, że panoramiczne okna mogą powodować ucieczkę ciepła w okresie zimowym. Nie trzeba się jednak tego w ogóle obawiać, ponieważ nowoczesne okna tego typu umożliwiają zachowanie izolacji cieplnej na bardzo dobrym poziomie – bez dużych strat energii czy wzrostu kosztów ogrzewania. Podstawą jest jednak prawidłowy montaż oraz umiejscowienie okien panoramicznych. Na pewno nie spełnią swojej funkcji, jeżeli zostaną zamontowane w pomieszczeniach o ekspozycji północnej. Optymalny wybór to strona południowa, aby zimą przyciągnąć jak najwięcej światła słonecznego. W ten sposób nie tylko ładnie się doświetli wnętrza, ale również je ociepli. Warto przy tym podkreślić, że np. termoizolacyjne parametry okna Panorama HX 300 pozwalają na jego wykorzystanie nawet w budownictwie pasywnym.

Rolety i żaluzje do okien panoramicznych

Inna kwestia budząca określone obawy dotyczy przegrzania pomieszczeń w okresie letnim. Rzeczywiście długie i słoneczne dni mogłyby podwyższać temperaturę w salonie, a promienie słoneczne wręcz oślepiać domowników. Jednak jest na to skuteczne rozwiązanie. Wystarczy zastosować osłony okienne w postaci nowoczesnych rolet lub żaluzji elewacyjnych. Uwagę zwracają innowacyjne systemy rolet schowanych w ścianie budynku, które efektywnie osłaniają przed słońcem, ale i hałasem. W ten sposób łatwo zachować pełną prywatność. Rolety można również zintegrować z moskitierą, aby ochronić się przed natrętnymi owadami.

Okna panoramiczne: więcej zalet niż wad

Korzyści wynikające z zastosowania okien panoramicznych znacznie przewyższają ewentualne niedogodności. Tak naprawdę jedynie wyższą cenę należy uznać za wadę. Może jeszcze konieczność mycia większych powierzchni szklanych bywa utrudnieniem, ale w przypadku okien tego typu stosuje się najwyższej jakości szyby, które nie przyjmują brudu tak mocno jak zwykłe szyby. To jednak naprawdę mało istotne powody, aby rezygnować z tego pomysłu.

Okna panoramiczne wpuszczają więcej światła naturalnego i doskonale rozświetlają wnętrze. Dzięki temu wydaje się ono optycznie nieco większe. Ponadto oszczędza się na oświetleniu, a nawet na ogrzewaniu. To nowoczesne rozwiązanie pozwala otworzyć dom na otoczenie i tym samym przybliżyć się do natury. Przeszklenie nie stwarza też zagrożenia dla domowników, ponieważ w razie rozbicia szyba nie rozpada się na kawałki – dzięki zastosowaniu wielowarstwowego szkła VSG szkło jest odporne na uderzenia, a nawet jeśli zostanie rozbite, pozostaje na swoim miejscu trzymane przez specjalną folię PVB. Problemów nie stwarza również obsługa okien, wyposażonych w wygodne mechanizmy okuciowe i zabezpieczenia przed przypadkowym zatrzaśnięciem z powodu silnego wiatru.

Dom z oknami panoramicznymi: luksus w nowoczesnym stylu

Walory użytkowe to jedno, ale przecież należy podkreślić niezwykłą estetykę budynku, jaką uzyskuje się poprzez montaż okien panoramicznych. Bryła nabiera wyjątkowej lekkości i ma bardzo indywidualny charakter. Projekt domu z oknami panoramicznymi wyraźnie podnosi prestiż inwestycji i staje się wręcz symbolem luksusu w nowoczesnym stylu. To zatem idealne rozwiązanie dla osób pragnących domu komfortowego w użytkowaniu i budzącego zachwyt znajomych czy sąsiadów.

Więcej informacji na temat okien Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/

Foto: INTERNORM

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy