Reklama

Dom

Kreatywne wykorzystanie cegły – wiązanie i układ

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 15.11.2017
35786_cegla
Share
Udostępnij

Cegła jaka jest – każdy widzi. Od wieków w prostej i niezmienionej budowie. Ale jak się okazuje ta banalna z pozoru forma, sprawdza się nie tylko jako element architektury o klasycznym charakterze. Często jest najlepszą bazą do tworzenia wyjątkowych i niestandardowych projektów. I nie chodzi tu tylko o kolor czy fakturę, ale także o wykorzystywanie różnego rodzaju wiązań, czyli technik ułożenia.  

Najprostsze formy są często najlepszą bazą do tworzenia wyjątkowych projektów. Doskonały przykład to znana wszystkim cegła. Klasyczny materiał o niezmienionej od wieków budowie, zaskakuje możliwościami tworzenia zróżnicowanych aranżacji. I nie chodzi tu tylko o kolor czy fakturę, ale także wykorzystywanie różnego rodzaju wiązań, czyli technik ułożenia.

W budowie cegły wyróżniamy trzy główne elementy: podstawy, wozówki (dłuższe boki) oraz główki (krótsze boki). Na tej bazie wiązania dzielimy na dwie główne grupy: wozówkowe, w których na powierzchni muru eksponowane są tylko dłuższe boki oraz główkowe, gdy wykorzystywane są także boki krótsze. – Główną zaletą wiązań wozówkowych, jest łatwość i szybkość wykonania – mówi Anna Pietrzak z firmy LHL Klinkier. – Z drugiej strony, oferują one dość ograniczone możliwości aranżacyjne, polegające głównie na wyborze wartości przesunięcia, wynoszącym zwykle 1/2, 1/3 lub 1/4  długości cegły. Bardziej zróżnicowane efekty można uzyskać, wprowadzając do projektu muru główki cegieł.

Wiązania główkowe cegieł

Wiązania główkowe mają wiele odmian, często charakterystycznych dla miejsca lub epoki, w których się upowszechniły. – Tak jest m.in. z wiązaniem flamandzkim, śląskim czy gotyckim – wymienia Anna Pietrzak. – Wszystkie wykorzystują oryginalne kombinacje ułożenia i liczby główek oraz wozówek w murze. Wykonanie takiego muru zajmuje więcej czasu, ale nadaje projektowi bardziej nietuzinkowego charakteru. Zwłaszcza, gdy zastosujemy dwie lub więcej wersji kolorystycznych cegły.

W nowoczesnych projektach coraz częściej wykorzystywane są także rozwiązania polegające na różnicowaniu głębokości ułożenia poszczególnych cegieł, dzięki czemu lico muru nabiera dodatkowej faktury. Popularność zdobywa również pionowe murowanie cegieł na fragmentach lub całości fasady. Tego typu pomysły pozwalają nadawać ceglanym powierzchniom szczególnego charakteru, łączącego klasyczny urok materiału z otwartością na nowe, przełamujące schematy rozwiązania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy