Reklama

Biznes

Większe kontrole artykułów spożywczych na granicy

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 05.02.2024
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Fot. Jerzy Żygadło/PUW
Share
Udostępnij

– W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-ukraińskiej i niepokojem wśród polskich rolników oraz producentów żywności będzie uporządkowanie, a przede wszystkim uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski – zapowiedziała wojewoda podkarpacka, Teresa Kubas-Hul.

W niedzielę przejścia graniczne polsko-ukraińskie odwiedzał Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, spotykając się z rolnikami. Jednocześnie dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor poinformował, że przeprowadzanie badań poszczególnych środków spożywczych może zostać zwiększone 4-5 krotnie.

Jakie działania:

 1. Wzmożenie kontroli artykułów rolno-spożywczych przewożonych przez granicę – służby i inspekcje zostały zobowiązane do prowadzenia badań w cyklach całodobowych.
 2. Dokonywanie kontroli fitosanitarnej w stosunku do każdej przesyłki przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
 3. Wykonywanie na bieżąco kontroli granicznych w stosunku do wszystkich zgłoszeń przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
 4. Zwiększenie o 40% liczby wykonywanych badań laboratoryjnych przez Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.
 5. Na przejściach granicznych w Korczowej oraz w Medyce prowadzenie odpraw sanitarnych w systemie ciągłym.
 6. W związku ze zwiększonym napływem oleju słonecznikowego deklarowanego jako przeznaczonego na cele techniczne, Powiatowe Inspektoraty Sanitarne wzmogą nadzór nad identyfikowalnością tego surowca, stosowanego w zakładach przetwórstwa spożywczego i w punktach gastronomicznych.
 7. Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał Powiatowym Lekarzom Weterynarii polecenie natychmiastowego i obowiązkowego sprawdzania wszystkich powiadomień dotyczących przesyłek towarów z Ukrainy.
 8. Prace inspektorów weterynarii zostaną przedłużone na przejściu granicznym w Korczowej do 24 godzin przez 7 dni w tygodniu.
 9. Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny został zobligowany do niezwłocznego zgłaszania wykrytych nieprawidłowości, w tym prób ominięcia kontroli towarów wprowadzanych na terytorium Polski.
 10. Usprawniony zostanie przepływ informacji:
  a) na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomiona zostanie zakładka zawierająca bieżące informacje na temat liczby pojazdów i transportów przekraczających granicę.
  b) Informacje będą także na bieżąco udostępniane przez kanały w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy