Reklama

Biznes

W Strefie Gazy zginął Damian Soból z Przemyśla

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 02.04.2024
Damian Soból z Przemyśla. Fot. FB Wojciecha Bakuna
Damian Soból z Przemyśla. Fot. FB Wojciecha Bakuna
Share
Udostępnij

W poniedziałek w ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy zginął nasz rodak, Damian Soból – przekazał we wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Wcześniej o tożsamości zabitego informował Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, z którego pochodził polski wolontariusz. 

O śmierci siedmiorga swoich wolontariuszy w Strefie Gazy, wśród nich obywatela Polski, jako pierwsza poinformowała organizacja World Central Kitchen. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we wtorek rano przekazało, że zwróciło się do władz Izraela z prośbą “o potwierdzenie tożsamości, przebiegu wydarzeń, a także o wyjaśnienia w tej sprawie”.

“Składam najszczersze kondolencje rodzinie naszego rodaka, Pana Damiana. Za atak odpowiedzialność przyjęła armia izraelska. Rozmawiałem już z ambasadorem, za chwilę będę rozmawiał telefonicznie z MSZ Israelem Katzem” – zapowiedział w mediach społecznościowych Radosław Sikorski.

Przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen

Wcześniej o tożsamości zabitego w Strefie Gazy polskiego wolontariusza napisał prezydent Przemyśla. “Wczoraj w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność na terenie Strefy Gazy zginął nasz kolega, przemyślanin, wolontariusz, członek ekipy World Central Kitchen – Damian Soból” – przekazał Wojciech Bakun w mediach społecznościowych.

“Nie ma słów, żeby opisać to, co czują w tej chwili osoby, które znały tego fantastycznego chłopaka. Niech spoczywa w pokoju”.

Damian Soból związał się z organizacją World Central Kitchen (WCK) w 2022 roku, tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Początkowo został przez WCK zatrudniony w roli tłumacza, później “ze względu na swoje zaangażowanie” objął stanowisko koordynatora ds. pomocy doraźnej.

W tym roku Damian Soból skończyłby 36 lat

Damian Soból nie tylko angażował się w pomoc na granicy polsko-ukraińskiej, ale też wyjeżdżał na akcje do Kijowa, Lwowa, Buczy czy Charkowa. W lutym ubiegłego roku, kiedy trzęsienie ziemi nawiedziło Turcję, udał się do Elbistanu, by tam pomagać poszkodowanym przez żywioł. 

Gdy we wrześniu 2023 roku silne trzęsienie ziemi przeszło przez Maroko, Damian Soból pojechał i tam. Na kolejną misję udał się Egiptu, gdzie “zgodnie z początkowymi założeniami projektu” miał gotować dla uciekających ze Strefy Gazy. Z czasem sytuacja się zmieniła na tyle, że WCK zaczęło karmić ludzi wewnątrz Strefy Gazy.

Wśród ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii

W tym roku Damian Soból skończyłby 36 lat. Jak podała WCK, wśród ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także ich palestyński kierowca. Osoby te zginęły w poniedziałek podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy