Reklama

Biznes

Teresa Kubas-Hul nowym wojewodą podkarpackim

Aneta Gieroń
Dodano: 21.12.2023
Teresa Kubas-Hul. Fot. MSWiA
Teresa Kubas-Hul. Fot. MSWiA
Share
Udostępnij

W środę Teresa Kubas-Hul odebrała akt powołania na wojewodę podkarpackiego podpisany przez premiera Donalda Tuska. Dokument wręczył jej Tomasz Szymański, sekretarz stanu w MSWiA. Od 2010 roku to już trzecia kobieta na stanowisku wojewody podkarpackiego. Wcześniej były nimi: Małgorzata Chomycz-Śmigielska i Ewa Leniart.

W ostatnich latach główny nurt polityki omijał Teresę Kubas-Hul z Platformy Obywatelskiej. Dwa lata temu, w 2021 roku była szefową sztabu Komitetu Wyborczego Konrada Fijołka w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Po prawie 3-miesięcznej kampanii Fijołek wygrał w I turze. Ona miała trafić do Ratusza, ale nic takiego się nie stało. W tym roku w wyborach parlamentarnych była szefową sztabu wyborczego KO na Podkarpaciu i to na tyle skutecznie, że udało się zwiększyć stan posiadania KO z 4 do 5 mandatów. Nawiązała też bliską relację z Pawłem Kowalem, który zdobywając ponad 60 tys. głosów został posłem KO z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego.

W przeszłości przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego, dziś wojewoda podkarpacki

Teresa Kubas-Hul ma 60 lat. Ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie. Następnie w latach 1993-1994, będąc stypendystką Programu USAID organizowanego przez Georgetown University, studiowała bankowość, zarządzanie i marketing na State University of New York w USA. Przez długi czas zajmowała  się pozyskiwaniem środków UE . W latach 1995 – 2008 pracowała w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Pełniła także funkcje wicedyrektora podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (2000 – 2002) i wiceprezesa zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (2013-2016) .  Była członkiem zarządu wojewódzkiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz zarządu Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa FAPA, a także doradcą wojewody podkarpackiego ds. funduszy unijnych i wykładowcą WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Od roku 2006 do 2018 była radną sejmiku woj. podkarpackiego, wiceprzewodniczącą sejmiku III kadencji,  przewodniczącą sejmiku IV kadencji, wiceprzewodniczącą komisji budżetu mienia i finansów, przewodniczącą klubu radnych V kadencji.

W ostatnich latach była pracownikiem i pełnomocnikiem rektora ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Gratulacje nowej wojewodzie złożył już prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

W mediach społecznościowych napisał: „Ogromne gratulacje nominacji na stanowisko Wojewody Podkarpackiego! Świetna wiadomość dla naszego regionu i dla naszego miasta.”

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy