Reklama

Biznes

Targi budownictwa w Rzeszowie trwają do niedzieli

Alina Bosak
Dodano: 17.09.2022
66997_targ
Share
Udostępnij

Budowlane nowinki i rabaty dla zwiedzających, darmowe porady inżynierów budownictwa, projektantów i rzeczoznawców budowlanych – to wszystko na 26. Targach Budownictwa Expo Dom, które odbywają się podczas weekendu 17-18 września w rzeszowskiej Hali Podpromie. – W budownictwie jest spadek inwestycji, ale dobra jakość wciąż się sprzedaje – podkreślają wystawcy.   

Już po godzinie od rozpoczęcia targów budowlanych parkingi pod Halą Podpromie w Rzeszowie były pełne. Najstarsza impreza branży budowalnej i wykończeniowej na Podkarpaciu wróciła do Rzeszowa po dwóch latach przerwy i wymuszonych pandemią lockdownów, i znów można zapoznać się z ofertą dziesiątek firm w ciągu jednego dnia. Zobaczyć, jakie nowości produktowe się pojawiły, jakie ciekawe rozwiązania dla budujących dom się pojawiły. Tym bardziej, że nowe technologie przekładają się na coraz lepsze, wytrzymalsze i energooszczędne produkty.

Nowe rozwiązania w oknach

– Naszym hitem są odsuwane drzwi tarasowe z systemem aluminiowym HTS z przekładką termiczną. Takie rozsuwane skrzydła możemy łączyć pod kątem prostym, umieszczać w narożnikach domu i cieszyć się możliwością szerokiego otwarcia przestrzeni salonowej na część tarasową. Ten produkt ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Podobnie dobre parametry ma nasz drugi hit, czyli okna PCV Eternal Line w technologii STV, która polega na tym, że szyba jest wklejana do skrzydła okiennego, czyli podobnie jak w samolotach. Dodatkowo w ramie zamiast wzmocnienia ze stali umieszczone jest wzmocnienie kompozytowe, które jest lżejsze, cieplejsze i lepiej chroni przed hałasem z zewnątrz. Dzięki tym rozwiązaniom skrzydło okna nie opada, nie trzeba go z czasem regulować, a jego wytrzymałość zbliżona jest do wytrzymałości okien z aluminium – tłumaczy Dariusz Kowalski, właściciel firmy Kowalski – Producent Okien i Drzwi.

Fot. Archiwum BiznesiStyl

Firma od dawna stawia na jakość i ze swojej fabryki w Lubaczowie na Podkarpaciu dostarcza dziś produkty dla klientów z całej Polski. Ma 20 firmowych salonów w całym kraju, do tego sieć franczyzową i nadal się rozwija. – Owszem, są spadki w inwestycjach budowlanych. Ale bronimy się jakością i dbałością o klienta. Zajmujemy się całą obsługą, od produkcji po montaż – mówi Sabina Pawłowska, dyrektor handlowy w firmie Kowalski i zachęca do odwiedzenia stoiska firmy na Hali Podpromie, bo podczas targów budownictwa można tu liczyć na specjalne rabaty.

 – Klienci są bardzo ciekawi nowości – przyznaje Rafał Kyć z Greinplastu. – W naszej ofercie duże zainteresowanie budzą wprowadzone niedawno na rynek panele elewacyjne Ryfle/Lamle. Są bardzo lekkie, a podsiadają fakturę drewna i doskonale sprawdzają się jako wyglądający naturalnie materiał wykończeniowy. Łatwo je zamontować, a wytrzymają lata, bo zrobione są z odpornego kompozytu cementowo–polimerowego. 

Darmowe porady inżynierów

Jakie najlepiej materiały zastosować do budowy domu można zapytać na targach ekspertów z Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Inżynierowie wszystkich branż, wraz z rzeczoznawcami budowlanymi, kierownikami budowy i projektantami udzielają w sobotę i niedzielę darmowych porad w ramach Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. – Zwiedzający pytają o wszystko, od tematów konstrukcyjnych począwszy, elektryki, formalności, jakie trzeba spełnić, i nie pomijają nieśmiertelnego pytania: z czego budować. Ale na naszym stoisku można także zapytać o to, jak zdobyć uprawnienia budowalne – mówi Grzegorz Dubik, przewodniczący Okręgowej Rady Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, którą na stoisku podczas targów budownictwa wspierają również takie organizacje jak Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej. Są także przedstawiciele Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która prowadzi studia w dziedzinie budownictwa i inżynierii środowiska.

Mimo kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie, rozbudowy osiedla Księża Górka w Łańcucie nie zaprzestaje ProLan Developer. – Łańcut stał się sypialnią dla Rzeszowa, więc mieszkania i tutaj dobrze się sprzedają. Owszem, w ostatnim czasie kupują je częściej inwestorzy, a sprzedaż tych na kredyt spadła nawet o 70 proc., ale rozpoczynamy kolejne inwestycje. Sprzedaż oferujemy już na etapie posiadania gotowej dokumentacji i pozwoleń na budowę. Cena mieszkania ustalona w momencie zawarcia umowy nie zmieni się nawet, jeśli wzrosną ceny materiałów budowlanych. Korekta ceny nastąpi tyko przy ewentualnej zmianie stawki podatku VAT – mówią przedstawiciele ProLan Developer.

– Kredyty na mieszkanie wciąż sprzedajemy – zapewnia Beta Weres z Alior Banku, przyznając, że na spadek zainteresowania kredytami wpłynęła wojna, rosnący WIBOR i spadek zdolności kredytowej wielu osób. – To nie oznacza jednak, że kredyty stały się niedostępne. Owszem, przy kredycie mieszkaniowym wymagany jest dziś wkład własny w wysokości 10 proc., ale też jest możliwość przy obliczaniu zdolności kredytowej dołączenia do swojej pensji np. pensji rodzica. Warto wybrać się do banku, by sprawdzić, jakie mamy możliwości na skredytowanie własnego domu.

Na rzeszowskich targach stoiska przygotowali m.in. producenci pokryć dachowych i okien, mebli i materiałów wykończeniowych, czy kostki brukowej, branża grzewcza i firmy oferujące rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła, fotowoltaika, ale także systemy ociepleń. Na placu przed Halą Podpromie można przyjrzeć się nowoczesnym kotłom i piecom, oraz coraz modniejszym saunom i baniom ogrodowym, a także ekonomicznym domom modułowym. Do grona wystawców dołączyły także znane hipermarkety budowlane. 

Fot. Archiwum BiznesiStyl

Na stoisku firmy Pebia, która oferuje kostkę brukową, przez całą niedzielę gościł będzie znany z programów telewizyjnych Dominik Strzelec, który jest ambasadorem tej marki. Oceniał pracę fachowców w programie „Usterka”. Projektował „Odlotowy ogród” w stacji TTV, a teraz w HGTV Polska urządza „Polowanie na ogród”. Będzie podpowiadał rozwiązania także zwiedzającym targi w Rzeszowie. Jeszcze w sobotę zapanowano wręczenie Złotych Medali Podkarpackiego Rynku Budownictwa.

26. Targi Budownictwa Expo Dom można zwiedzać w sobotę, 17 września, do godz. 18.00 oraz w niedzielę, 18 września, w godz. 10.00 – 17.00. Bilet wstępu kosztuje 10 zł. Dzieci w wieku do lat 12 wchodzą gratis.

Organizatorem targów śą MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie i Sagier Sp. z o.o.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy