Reklama

Biznes

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Ewę Leniart ze stanowiska wojewody podkarpackiego

Aneta Gieroń
Dodano: 03.11.2023
Ewa Leniart i Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter Mateusza Morawieckiego
Ewa Leniart i Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter Mateusza Morawieckiego
Share
Udostępnij

W czwartek, 2 listopada, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał Ewę Leniart ze stanowiska wojewody podkarpackiego. Wszystkie jej kompetencje przejęła I wicewojewoda – Jolanta Sawicka.

-Ewa Leniart złożyła rezygnację w związku z jej wyborem na posła RP. Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, obowiązki wojewody będzie sprawować I wicewojewoda podkarpacki, Jolanta Sawicka – informuje Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Ewa Leniart najdłużej urzędujący wojewoda podkarpacki

Ewa Leniart rozstaje się z Urzędem Marszałkowskim po 8 latach, pełniła dwie kadencje wojewody, od 2015 do 2019 roku i od 2019 do 2023 roku. To najdłużej w 24- letniej historii wojewody podkarpackiego.

Po raz pierwszy posłem PiS Ewa Leniart została w 2019 roku, wtedy jednak zrezygnowała z mandatu, jej miejsce na Wiejskiej zajął Andrzej Szlachta, a ona po raz drugi została wojewodą podkarpackim. W 2023 roku startując z trzeciego miejsca listy Zjednoczonej Prawicy  zrobiła drugi wynik w okręgu rzeszowskim i zdobyła ponad 38 tys. głosów. To ponad 2,5 tys. głosów więcej niż przed 4 laty, mimo że cała rzeszowska lista PiS miała gorszy wynik niż w 2019 roku.

Pierwsze posiedzenie nowej, X kadencji Sejmu odbędzie się 13 listopada.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy