Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Szpital tymczasowy w Rzeszowie od 26 listopada. Tlenu nie zabraknie

A A A
Alina Bosak

Dodano: 22-11-2020

Stanowiska respiratorowe w szpitalu tymczasowym. Fot. Alina Bosak

Stanowiska respiratorowe w szpitalu tymczasowym. Fot. Alina Bosak

Już w czwartek, 26 listopada, w Rzeszowie otwarty zostanie szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Stolica Podkarpacia jest w tej komfortowej sytuacji, że powstał on w nowym skrzydle szpitala MSWiA, które było już w budowie w momencie wybuchu epidemii. Na początek w placówce przygotowano 20 łóżek na pierwszej kondygnacji. Zaplanowanych jest natomiast 160, w tym 30 łóżek respiratorowych. 80 proc. sprzętu zostało dostarczone i doprowadzono instalację tlenową.

Tuż przed przyjęciem pierwszych pacjentów, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaprosiła dziennikarzy do obejrzenia szpitala tymczasowego, jaki powstał w Rzeszowie, w nowym skrzydle szpitala MSWIA przy ul. Krakowskiej. Szpitale tymczasowe powstają we wszystkich województwach w Polsce na polecenie ministra zdrowia. Wprawdzie poziom zakażeń COVID-19 ustabilizował się, ale wciąż pozostaje na wysokim poziomie i dodatkowe łóżka muszą być w gotowości. 
Reklama
 
- Korzystając z tego, że szpital MSWiA posiadał skrzydło, które mogło być szybko zagospodarowane dla zabezpieczenia pacjentów „covidowych”, wystąpiła z wnioskiem, aby to właśnie tutaj powstał szpital tymczasowy – informuje Ewa Leniart. – 26 października otrzymaliśmy zgodę i wyznaczono termin 30 dni na zorganizowanie szpitala. Ten termin zostanie zachowany. Dziś i na koniec tygodnia wyznaczono dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych. W planach jest 160 łóżek, w tym 30 respiratorowych. Mamy bardzo doświadczony personel, także szpitala MSWiA, który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego. Zwróciłam się także z prośbą o zgłaszanie się osób, które chciałyby pracować w nowej placówce. 
 
 
Od prawej: wojewoda Ewa Leniart i Piotr Wańczura, pełnomocnik dyrekcji szpitala ds. powstania szpitala tymczasowego przy MSWiA. Fot. Alina Bosak
 
- Każdego dnia otrzymujemy dostawy sprzętu. Mamy już dostępnych 30 respiratorów, czyli tyle, ile zamówiliśmy na potrzeby szpitala tymczasowego, 120 monitorów pozwalających na ciągłe monitorowanie parametrów życiowych, dzisiaj przyjeżdżają łóżka respiratorowe, posiadamy również sprzęt drobny. Posiadamy już 80 proc. sprzętu, na który zgłosiliśmy zapotrzebowanie. W najbliższych dniach respiratory zostaną poddane atestom i uruchomione przez autoryzowany serwis – informuje Piotr Wańczura, pełnomocnik dyrekcji szpitala ds. powstania szpitala tymczasowego przy MSWiA. – Na dzień otwarcia szpitala, 26 listopada, mamy gotowych 20 łóżek, wszystkie z dostępem do instalacji tlenowej, a pięć z nich będzie łóżkami respiratorowymi. We wtorek zostanie zamontowany dodatkowy zbiornik na 13 ton tlenu. W nowym budynku jest przygotowana instalacja wewnątrzścienna, która pozwoli na zabezpieczenie wszystkich łóżek covidowych w dostęp do tlenu. Będąc w porozumieniu z Centrum Zarządzania Kryzysowego i z innymi szpitalami uważamy, że na chwilę obecną 20 łóżek zabezpieczy potrzeby. Natomiast w miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej będziemy przygotowywali kolejne piętra szpitala, aby docelowo zgodnie z rozporządzeniem ministra przygotować wspomniane 160 łóżek. 
Reklama
 
 
Fot. Alina  Bosak
 
Na apel wojewody do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ponad 60 osób reprezentujących różne zawody medyczne. W tej grupie jest 8 lekarzy. Oprócz wojewody rekrutację przeprowadził szpital MSWiA. Zgłosiło się 5 anestezjologów, a także chętni innych specjalności. Cały czas poszukuje specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych, pulmunologii, anestezjologii, intensywnej terapii. Zakaźników nie poszukujemy, bo wiemy, że ich na rynku nie ma. Większość personelu, który się zgłasza jest zainteresowana pracą na dodatkowych umowach. 
  
Jak duży personel medyczny jest potrzebny? – W przypadku uruchomienia 20-łóżkowego oddziału potrzebujemy do jego obsługi ok. 52 osób – pielęgniarek i ratowników medycznych. W godzinach przedpołudniowych delegujemy tu pracowników z oddziału chorób wewnętrznych, którzy będą stanowili nadzór merytoryczny nad tym personelem. W godzinach popołudniowych natomiast będą tu przychodzili lekarze do pracy na dyżurze. Na ten pierwszy poziom i 20 łóżek kadry mamy już zabezpieczone – zapewnia Piotr Wańczura. – Nasz szpital powstaje przy szpitalu MSWiA, nie jest szpitalem podobnym do tego na Stadionie Narodowym. Stąd nie ograniczamy przyjęć pacjentów do grona z lżejszymi objawami. Raczej wyjdziemy naprzeciw potrzebom społecznym. Jeśli będzie konieczność przyjęcia pacjenta w stanie ciężkim, wymagającego tlenoterapii, czy nawet respiratora, to w zależności od rozwoju sytuacji, po uzgodnieniu miejsca z lekarzem koordynującym, przyjmiemy takiego chorego. Pierwszym szpitalem dla takich chorych jest szpital w Łańcucie, następnie szpitale drugiego poziomy, i na końcu tymczasowy.
 
Wojewoda dodała, że sytuacja epidemiologiczna jest w tym momencie stabilna. W poniedziałek sanepid potwierdził 540 przypadków nowych zachorowań na COVID-19. – To daje nam oddech. Wiemy jednak, że Rzeszów i powiat rzeszowski są regionami o największej gęstości zaludnienia w naszym województwie i wciąż jest tu dużo nowych zakażeń, to tworzenie miejsc w szpitalu tymczasowym jest zasadne. Warunki leczenia w tym szpitalu nie będą odbiegać od warunków w innych szpitalach naszego województwa – zaznaczyła wojewoda.
Reklama
 
 
Fot. Alina Bosak
 
Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane statystyczne pokazują, że województwo podkarpackie zostało mocno dotknięte drugą falą zakażeń koronawirusem. Jeszcze dwa tygodnie temu liczba nowych zakażeń szybowała dziennie do poziomu 2 tysięcy i więcej, stawiając służbę zdrowi na granicy wytrzymałości. 
 
- Byliśmy nawet na czwartym miejscu w kraju. Dziś jest to pozycja siódma. Już drugi tydzień obserwujemy spadek zakażeń. Wróciliśmy do poziomu z połowy października. W ostatnich dniach obserwowaliśmy większą liczbę zgonów, ale jest to efekt zachorowań w szczycie, na początku listopada. Według statystyk umierają 22 osoby na 1000 chorych, a więc ponad 2 proc. To nieco więcej niż średnia krajowa – przyznaje Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Górując w niechlubnych statystykach, województwo podkarpackie, wraz z małopolskim i śląskim zostało wybrane do badań przesiewowych.  
 
Na razie jednak nie wiadomo, jaką metodę ich przeprowadzeni minister zdrowia wybierze. Może do tego zostać wykorzystana sieć mobilnych punktów pobrań albo sieć placówek podstawowej ochrony zdrowia. Zdaniem wojewody decyzje zostaną podjęte w najbliższych dniach. Adam Sidor zwraca uwagę, że badani przesiewowe są możliwe dzięki temu, że od 1 listopada został dopuszczony tzw. test antygenowy. Personel został przeszkolony, jest także gotowy system teleinformatyczny zintegrowany z innymi systemami. Osoba, która będzie test pobierała, będzie mogła wprowadzić dane do systemu.  
 
 
Fot. Alina Bosak
 
Piotr Wańczura poprosił media również, aby przekazać pacjentom, że powstawanie szpitala tymczasowego, nie oznacza, ze pozostała część szpitala MSWiA przestała działać. Wręcz przeciwnie, pracuje i czeka na chorych, którzy nie cierpią na COVID-19, ale na inne poważne choroby. – Mamy oddział kardiologiczny, neurologiczny, chorób wewnętrznych, chirurgię. Gotowe świadczyć usługi dla pacjentów, którzy nie chorują z powodu koronawirusa. Pandemia nie spowodowała, że inne choroby przestały istnieć. Są zawały serca i udary, a napływ takich chorych jest zdecydowanie mniejszy. To bardzo niepokojące, bo te choroby nie zniknęły. Nie bagatelizujmy innych objawów. Inne choroby są równie ważne i obciążone dużą śmiertelnością. Przy COVID-19 śmiertelność jest na poziomie 2 proc., a przy nieleczonym zawale serca – 20 proc. Obawa przed koronawirusem nie może przesłaniać potrzeby leczenia innych chorób - tłumaczy Piotr Wańczura.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-31 09:08
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.