Reklama

Biznes

93 pomysły do głosowania w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim

Alina Bosak
Dodano: 14.10.2020
51859_rzesz
Share
Udostępnij
Od 15 tys. zł do 1 mln zł są warte projekty do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2021, które spełniły wymogi formalne i poddane zostaną głosowaniu. Między 23 października a 2 listopad mieszkańcy miasta zdecydują, które z nich zostaną dofinansowane. Z przyczyn formalnych przepadł pomysł odkupienia działki i pomnika Czynu Rewolucyjnego.  
 
Lista projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zostało ogłoszona w poniedziałek, 12 października. Przez tydzień, do 19 października, można zgłaszać skargi na niedopuszczenie projektu od głosowania. Głosowanie rozpocznie się 23 października i potrwa do 2 listopada 2020 r. Wyniki głosowania opublikowane zostaną 3-4 listopada. 
 
Kwota przeznaczona na Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2021 rok wynosi 8 mln zł. Tradycyjnie podzielona została na trzy kategorie projektów.
 
W kategorii I – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej do rozdysponowania są 4 mln zł. Konkurują o nie 14 projektów  na łączna kwotę 11,2 mln zł. Większość dotyczy urządzenia terenów zielonych i budowy boisk sportowych.  Jest propozycja budowy zespołu torów rowerowych, zasadzenie 100 drzew na każdym rzeszowskim osiedlu, odnowienie 140-letniej kapliczki przy ul. Staroniwskiej, zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Rzeszów Dębina, czy stworzenie spiżarenki dla bezdomnych psów i kotów. 
 
34 projekty znalazły się w II kategorii – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej. Tu do podziału jest mniej – 3,2 mln zł. Ich koszty wynoszą 90-200 tys. zł. Wśród pomysłów jest sporo inwestycji w nowe miejsca parkingowe nie tylko dla samochodów, ale również rowerów. Modernizacje przedszkolnych placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Do mniej typowych należy budowa tężni solankowej przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości na ul. Miłocińskiej wraz z nową strefą relaksacyjno-zdrowotną dostępną dla mieszkańców Rzeszowa.
 
Najwięcej, bo aż 45 projektów jest w kategorii III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Opiewają na 15-50 tys. zł. Ale też do podziału jest tu najmniej – 800 tys. zł. Wśród propozycji są koncerty jak np. Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2021, XVIII Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha” 2021, pikniki strażackie i rodzinne, turnieje sportowe, a nawet „Przeganianie Pandemii z Rzeszowa – wielka impreza plenerowa”. Nie brakuje również propozycji edukacyjnych, np. cykl otwartych konwersatoriów w j. angielskim dla mieszkańców osiedla Staroniwa, czy zakup wyposażenia do powstającego Centrum Minecrafta i druku 3D przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.
 
Jeszcze przed ogłoszeniem listy projektów do głosowania, zainteresowanie w mediach społecznościowych budził projekt odkupienia i rewitalizacji pomnika Czynu Rewolucyjnego. Komisja ds. RBO w Radzie Miasta odrzuciła go jednak z przyczyn formalnych. Pomysł był niezgodny z regulaminem, według którego projekt zgłoszony do RBO powinien być realizowany na terenie majątku należącego do miasta. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy