Reklama

Biznes

W Przemyślu oraz w przemyskim i jarosławskim będą restrykcje. COVID-19

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 06.08.2020
51240_korona
Share
Udostępnij
W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zapowiedział powrót obostrzeń związanych z koronawirusem w 19 powiatach w Polsce. Na Podkarpaciu restrykcje wracają od soboty w mieście Przemyśl oraz powiatach: przemyskim i jarosławskim. Dobra wiadomość jest taka, że powiaty w naszym regionu są zakwalifikowane do grupy żółtej, czyli z łagodniejszymi normami. W strefach czerwonych, gdzie znalazły się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski trzeba będzie m.in. nosić maseczki w każdym miejscu.
 
Obostrzenia dotyczą kościołów, targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.
 
– Największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400 – mówił na konferencji minister Szumowski.
 
– Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie – stwierdził.  Obszary, gdzie jest najwięcej zakażeń, to województwa: wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie. Podział pod względem liczby zakażeń będzie tam na strefę żółtą i czerwoną.

Od soboty we wspomnianych 19 powiatach nastąpi ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących. Ograniczona zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, w żółtej – do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel.
 
Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty, 8 sierpnia. Od 1 września będzie też obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.
 
– Otrząśnijmy się z beztroski i starajmy się utrzymać reżim sanitarny – prosił w czwartek minister zdrowia.
 
Dokładne obostrzenia obowiązujące w strefach żółtych i czerwonych mają być opublikowane jeszcze w czwartek, 6 sierpnia na stronie Ministerstwa Zdrowia.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy