Reklama

Biznes

Eco Przemyśl. Nowa elektrociepłownia gazowa do 2021 roku

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.08.2020
51219_przemysl
Share
Udostępnij
11 megawatów energii cieplnej i 5 megawatów energii elektrycznej to parametry nowej elektrociepłowni gazowej, która powstanie w Przemyślu. Za prawie 30 mln zł zbuduje ją PGNiG Termika SA. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
 
Koszt inwestycji wynosi 29,4 miliona złotych, z czego 5,6 miliona złotych to pieniądze unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Jej zakończenie jest planowane na sierpień 2021 roku. Nowa elektrociepłownia zasilana gazem będzie produkować ciepło na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną. Będzie działać obok już istniejącej Ciepłowni Zasanie, która jest opalana węglem.
 
Latem, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia będzie wytwarzana wyłącznie w jednostce gazowej. Pozwoli to na poprawę jakości powietrza w Przemyślu dzięki znacznemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych każdego roku. Inwestycja zapewni również poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta.
 
–Te projekty przyczyniają się do rozwoju systemów ciepłowniczych, a co za tym idzie likwidacji niskiej emisji. Na wsparcie sektora energetycznego POIiŚ przeznacza niemal 12,5 miliarda złotych – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej podczas rozpoczęcia budowy elektrociepłowni w Przemyślu. 
 
– Dzięki niej miasto zyska nowoczesne, efektywne źródło wytwarzania energii, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla, lecz także przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dla Grupy Kapitałowej PGNiG to krok w kierunku rozwoju rynku ciepłowniczego. Chcemy być integratorem tego rynku, którego przyszłością są właśnie jednostki zasilane gazem ziemnym – dodał Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy