Reklama

Biznes

7 samochodów dla sanepidu. Będą wozić próbki do testów na koronawirusa

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.04.2020
50595_06
Share
Udostępnij
We wtorek, 21 kwietnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie dostała od samorządu województwa 7 samochodów do przewozu próbek. To kolejny zakup w ramach 50 mln z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego przeznaczonych na walkę z pandemią Covid-19. Auta trafią do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
 
Samochody na zlecenie samorządu województwa kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, a zarząd podjął uchwałę o użyczeniu ich Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
– Tak formalnie najszybciej można było zrealizować to zamówienie. Cieszę się, że te samochody już są, bo będą dużym wsparciem w walce z koronawirusem, ułatwiając i przyspieszając badania – mówi marszałek Władysław Ortyl.
 
Siedem fiatów fiorino cargo trafi do: Przemyśla, Jarosławia, Łańcuta, Dębicy, Mielca, Sanoka i Jasła. Auta będą wykorzystywane do przewożenia próbek do badań od osób, u których jest podejrzenie zarażeniem koronawirusem oraz od chorych.
 
– Obecnie transport odbywa się starymi samochodami, które nie zawsze są sprawne. Wozimy próbki przez całą dobę, czasami po kilka razy, potrzebujemy sprawnych aut, żeby przyspieszyć proces wykonywania testów – tłumaczy dr Adam Sidor, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor.
 
W realizacji są też kolejne zakupy sprzętu medycznego, m.in. na zakup 5 ambulansów transportowych typu „A1” wraz z noszami i fotelem kardiologicznym. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu – mówi Damian Brud, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWP.
 
Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie podpisała także umowę na zakup 10 karetek typu C wraz z wyposażeniem m.in. nosze, defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, krzesełka płozowe, respiratory, ssaki, pulsoksymetry. Po dwie takie karetki trafią do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Mielcu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy