Reklama

Biznes

Płyn do dezynfekcji na stacjach Orlenu ma być do końca tygodnia

Alina Bosak
Dodano: 18.03.2020
50393_plyn_
Share
Udostępnij
Zakład PKN Orlen Oil w Jedliczu od kilku dni już produkuje płyn o dezynfekcji rąk o silnym działaniu wirusobójczym, ale na stacjach Orlenu w Rzeszowie trudno go znaleźć, chociaż w niedzielę pierwsze, niewielkie partie przez chwilę były dostępne. Kiedy kolejna dostawa? Jak poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, do końca tygodnia płyn ma być dostępny na wszystkich stacjach  PKN Orlen. 
 
Pierwsza partia płynu, która trafiła podczas weekendu na stacje PKN Orlen w Rzeszowie rozeszła się w mig. I od tego czasu stacje czekają na dostawę. – Mieliśmy 30 sztuk tego płynu w niedzielę, ale klienci natychmiast wykupili – przyznają na jednej z rzeszowskich stacji Orlenu i nie potrafią powiedzieć, kiedy dokładnie będzie dostawa. 
 
Na pytanie nie odpowiada również biuro prasowe PKN Orlen Oil, jedynie z poniedziałkowego wpisu na Twitterze prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka można się dowiedzieć, że zakład w Jedliczu uruchomił drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk. „Pozwoli to na wyprodukowanie płynów o pojemności 1 litra w cenie detalicznej 15 zł. Do końca tego tygodnia będzie on dostępny na wszystkich stacjach”, informuje prezes. 
 
W dalszym ciągu dostępne będą także płyny 5 l , które zakład zaczął produkować jako pierwsze. Były w cenie 95 zł, ale po ostrej krytyce w Internecie, obniżona ona został do 60 zł. 1-litrowe butelki będą po 15 zł, a Orlen planuje jeszcze uruchomienie produkcji płynu w półlitrowych pojemnikach.
 
Jedlicze już produkują, ale zapotrzebowanie jest olbrzymie. Dziś poinformowano, że kolejna państwowa spółka – KGHM Polska Miedź – zaczęła produkować płyn do dezynfekcji rąk. Ma dziennie produkować 20 ton specyfiku. A płyn do odkażania od kilku dni produkuje także  kontrolowana przez państwo Polfa Tarchomin.
 
Pierwsze płyny z Orlenu trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych. Płynów nie może zabraknąć w szpitalach, do dezynfekcji instytucji publicznych. Płyn ma w końcu być dostępny także na 1800 stacjach paliw Orlen w całej Polsce.
 
– W zakładzie Orlen Oil w Jedliczu pracują już dwie linie produkcyjne o wydajności 750 tys. litrów tygodniowo, ale nadal trwają prace inwestycyjne, budujemy nowe zbiorniki, które w ciągu ośmiu dni zwiększą wydajność produkcji do ok. 1,2 mln litrów tygodniowo – powiedział Obajtek podczas briefingu na terenie zakładu w Jedliczu, który odbył się wczoraj przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. 
 
To oznacza, że w marcu PKN Orlen zamierza wyprodukować ok. 2,5 mln litrów płynu do dezynfekcji rąk, a w kwietniu zwiększyć tę produkcję do ok. 4,5 mln litrów. Firma w ciągu 10 dni przeprojektowała linię, która do tej pory produkowała płyny do spryskiwaczy, zdołała zakontraktować niezbędne komponentów do produkcji, z których część sprowadzana jest z zagranicy. Jak zapewnił prezes Obajtek, ciągłość produkcji jest zabezpieczona.
 
 
Fot. PKN Orlen 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy