Reklama

Biznes

Od marca zapłacimy o 12 zł więcej za wywóz śmieci w Rzeszowie!

Natalia Chrapek
Dodano: 22.01.2020
49445_plastic
Share
Udostępnij
Ratusz przygotował niemiłą niespodziankę dla mieszkańców Rzeszowa. Od marca znacząco wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Podwyżki będą dotyczyć każdego, podobnie, jak obowiązkowa segregacja odpadów. Radni ostatecznie zatwierdzili zmiany podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w środę. 

Za podwyżkami głosowało 15 osób, przeciw – 8. Te zaczną obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Jak tłumaczył Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za gospodarkę komunalną, podwyżki wynikają ze wzrostu cen za utylizację odpadów w spalarni przy ul. Ciepłowniczej, którą zarządza Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna. Od 2020 roku za tonę zutylizowanych odpadów, Ratusz musi zapłacić 721 zł, a jeszcze rok temu koszty sięgały 302,40 zł. -Taką ofertę miasto musiało złożyć do PGE, aby spalarnia przyjęła odpady i je zutylizowała. To 140 proc. podwyżki – mówił. 

Przeciw podwyżkom cen za wywóz śmieci protestowali radni PiS. Marcin Fijołek przekonywał, że miasto nie zrobiło wszystkiego, by uchronić mieszkańców przed wzrostem opłat. Przywoływał przykład Stalowej Woli, gdzie po podwyżkach płaci się jedynie 13 zł od osoby za odbiór odpadów.

– Inne samorządy sobie z tym problemem jakoś radzą. Dlaczego miasto nie weszło w spółkę ze spalarnią? Dzisiaj byłoby udziałowcem, a sprawy związane z podwyżką cen za śmieci toczyłyby się innym torem – pytał Marcin Fijołek, radny PiS  i dodawał: Powinniśmy o tym pomyśleć o wiele wcześniej, programując gospodarkę zarządzająca odpadami. 

– Nie budowaliśmy spalarni, bo któż z nas mógł przewidzieć, że przepisy dotyczące rejonizacji odpadów się zmienią? Chociaż nie mamy wyjścia i musimy zaakceptować podwyżki, nie stajemy w miejscu. Gmina Miasto Rzeszów złożyła do marszałka województwa wniosek o budowę spalarni – odpowiadał Andrzej Gutkowski, i podkreślał, że inne samorządy płacą taniej, bo częstotliwość odbioru śmieci jest u nich znacznie mniejsza. – W Rzeszowie odpady zmieszane odbiera się raz w tygodniu, tam – tylko raz na dwa tygodnie. 

Wiceprezydent przekonywał także, że tę patową sytuację może zmienić tylko  przywrócenie rejonizacji odpadów. – Wtedy będziemy mogli na bieżąco kontrolować, to co się dzieje.

Każdy mieszkaniec zapłaci o 12 zł więcej

Od marca, ustalenie opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi dokonywane będzie w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. W myśl nowej zasady, rzeszowianie zapłacą o 12 zł więcej za odbiór odpadów. I tak np. do tej pory lokator bloku mieszkalnego przeznaczał na ten cel 15 zł. Teraz będzie musiał wydać aż 27 zł.

Od pierwszego marca ceny wzrosną następująco:

 27 zł – za 1 osobę

 54 zł – za 2 osoby

 81 zł – za 3 osoby

 108 zł – za 4 osoby

 135 zł – dla pięciu osób i więcej

Po podwyżkach, wzrosną też opłaty za odbiór i wywóz śmieci segregowanych w zabudowie jednorodzinnej – z 20 zł na 32 zł od osoby. Tutaj nowe koszty przedstawiają się następująco: 

32 zł – za 1 osobę

64 zł – za 2 osoby

96 zł – za 3 osoby

128 zł – za 4 osoby

160 zł – dla pięciu osób i więcej

Obowiązkowa segregacja

Ci, którzy do tej pory nie segregowali śmieci, musieli dopłacić dodatkowe 50 proc. kwoty za odbiór odpadów. Teraz segregacja jest obowiązkowa dla wszystkich. Właściciele nieruchomości, którzy nie będą od 1 marca selekcjonować odpadów w Rzeszowie, zapłacą za ich wywóz dwukrotnie więcej, niż ci, którzy wypełniają ten obowiązek. Wszystko w związku z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wzmacnia ona obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Chodzi o: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, bioodpady. Jednocześnie nakłada na właścicieli nieruchomości selektywną zbiórkę odpadów.

Nowa deklaracja o wysokości opłat za wywóz odpadów

Podwyższone koszty na opłacenie usług świadczonych przez MPGK mają obejmować: odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwienie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania śmieci, obsługę administracyjną systemu oraz edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami. 

W związku z podwyższeniem stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciele domów oraz mieszkań będą musieli złożyć nowe deklaracje w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Hanasiewicza 10 lub w punktach obsługi mieszkańców czy punktach informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa. Deklaracje można doręczyć zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną. W celu weryfikacji danych, prezydent może zażądać od właściciela nieruchomości przedłożenia kopii ubiegłorocznych faktur za dostawę wody i odprowadzanie ścieków sanitarnych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy