Reklama

Biznes

Lewica, PSL i Kukiz15 i ich podkarpackie jedynki w wyborach do Sejmu

Alina Bosak
Dodano: 19.08.2019
46891_wybory_parlamentarne_2019
Share
Udostępnij
W długi sierpniowy weekend wysypał się worek z liderami kolejnych list w wyborach parlamentarnych 2019. Na Podkarpaciu „jedynkami” na liście Lewicy będą: Wiesław Buż z SLD w Rzeszowie i Łukasz Rydzik z Wiosny w Krośnie. W przypadku koalicji PSL i Kukiz’15, rzeszowską listę otwiera wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka, a krośnieńską – Mieczysław Kasprzak z PSL.
 
Politycy od lat kojarzeni z Podkarpaciem, ale i niespodziewane kandydatury – tak można w skrócie opisać „jedynki” dwóch koalicyjnych komitetów przedstawione podczas sierpniowego weekendu – Lewicy oraz PSL i Kukiz’15. 
 
Wybory już 13 października, więc rozmowy koalicyjne i układanie list  dobiega końca. Wszystkich wyprzedził PiS, który 16 sierpnia podał pełne listy kandydatów w wyborach parlamentarnych 2019. Wiadomo też, kto wystartuje z pierwszych miejsc na listach opozycji. Najnowsze informacje dotyczą właśnie Lewicy i koalicji ludowców z Kukizem. 
 
Lewica to skrótowa nazwa  Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w ramach którego stratują liderzy SLD, Wiosny oraz Lewicy Razem. O tym, że Wiesław Buż będzie jedynką na liście w okręgu Rzeszów-Tarnobrzeg, już pisaliśmy. 62-letni polityk, jest przewodniczącym podkarpackich struktur SLD od 2016 roku i rzeszowskim radnym (Rozwój Rzeszowa).
 
Nowym w kręgach polityki jest natomiast Łukasz Rydzik z Wiosny Roberta Biedronia – pierwszy na liście Lewicy w okręgu Przemyśl-Krosno. Ma 32 lata, związany jest zawodowo z Warszawą i pochodzi z Oleszyc w powiecie lubaczowskim. Ukończył studia z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz Europejską Akademię Dyplomacji. Od wielu lat pracuje w sektorze bankowym, społecznie pełni funkcję przedstawiciela pracowników jednego z banków. Interesuje się ekologią, kryzysem klimatycznym i gospodarką.
 
Lewica w poniedziałek pochwaliła się także tzw. paktem senackim, ogłaszając, że do Senatu wystawi kandydatów wspólnie z Koalicją Obywatelską oraz PSL-em. Ale Piotr Zgorzelski z PSL w TVN24 przyznał zastrzegł, że trwają jeszcze rozmowy i wszystko potwierdzi się w ciągu najbliższych dni. W sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się konwencja programowa Lewicy,. 
 
Układanie list kończy także koalicja PSL i Kukiz’15, która konwencję programową ma już za sobą. Na razie wiadomo, że „jedynką” w Krośnie jest Mieczysław Kasprzak z PSL, a w Rzeszowie – Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Mieczysław Kasprzak ma 66 lat i jest posłem już od 2001 roku. W latach 2011–2013 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. Pochodzi z Ostrowa w gminie Radymno. 40-letni Stanisław Tyszka pochodzi z Warszawy i ma wykształcenie prawnicze, studiował także filozofię i socjologię, jest ekspertem Centrum im. Adama Smitha. To dobrze rozpoznawalna twarz partii Kukiz’15 – Tyszka jest wicemarszałkiem Sejmu RP i częstym gościem programów publicystycznych w telewizji. 
 
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz startuje z Tarnowa, a Paweł Kukiz z Opola.
 
Dziś po południu pełne listy kandydatów do sejmu zamierza przedstawić Koalicja Obywatelska. Na razie wiadomo, że "jedynką" w Rzeszowie będzie nie Tadeusz Ferenc a Paweł Poncyliusz .
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy